A közegészségügyben eddig is hatalmas bajok voltak, de most a szemünk láttára omolhat végképp ránk. Most már hosszú hetek óta nem fizeti az állam a tb-támogatást a gyógyszertárak számára a gyógyszerek után. A kórházi beszállítócégek szintén nagyon borús képet festenek: ha az állam nem rendezi a tartozásokat, az már az egészségügyi ellátás minőségére is hatással lesz.
A gyógyszertárak a termékek valódi és tb-támogatott ára közötti különbséget meghitelezik az államnak, amely általában egy héten belül megtéríti az összeget. A probléma azért jelentős, mert a támogatás a kisebb patikák bevételének akár felét is kiteheti.
Több ezer patikának november vége óta nem utalta el az úgynevezett gyógyszertámogatás a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) – írja a 444.hu.
A gyógyszertárak nagyjából hetente, havonta négyszer készítenek elszámolást arról, mekkora a gyógyszerek tényleges és tb-támogatott ára közötti különbség, amit az állam jellemzően még a 15 napos fizetési határidő előtt, egy héten belül megtérít nekik. A lapnak azonban most több patikából jelezték, hogy a pénzek hetek óta nem érkeznek meg, a tartozás két-, egyes patikáknál ennél is több dekádnyi összeggel tartozik.
Az állami támogatás összege – amelyet a patikák tehát gyakorlatilag meghiteleznek az államnak – a kisebb vállalkozások bevételének akár a felét is adhatja. A 444.hu-nak egy patikus arról beszélt, hogy ezek a patikák már nem tudnak vagy mernek drágább szereket rendelni, mert vagy nem bíznak abban, hogy még idén megkapják annak ellenértékét, vagy egyszerűen nincs rá pénzük.
A lap arról is írt, hogy a Pénzügyminisztérium államháztartási beszámolója szerint az erre az évre gyógyszertámogatásokra szánt 500,329 milliárd forint idő előtt elfogyott. Ennek egyrészt az az oka, hogy az összeg alacsonyabb a tavalyi 506 milliárdnál, miközben a támogatásként kifizetett összeg havonta 9-15 százalékkal magasabb volt.
Más gond is van. Beszállítói szervezetek szerint mostanra kritikussá vált a kórházak tartozásállományának problémája – írja a portfolio.hu az Egészségügyi Technológiai és Orvostechnikai Szállítók Egyesülete (ETOSZ), a MediKlaszter és az Orvostechnikai Szövetség közös sajtótájékoztatóján elhangzottak alapján.
A cikk szerint Rádai Tamás, az ETOSZ igazgatója arról beszélt, hogy a probléma megoldása már nemcsak az egészségügyért felelős minisztérium, hanem a kormány kezében van. A szakember úgy látja, hogy bár a kormányzati dokumentumokban az egészségipar stratégiai iparágként szerepel, a valóságban nem ezt tapasztalják, az állam fojtogató légkört teremt. A szorítás csak annyira enyhül, hogy levegő áramoljon a tüdőbe, de közben bénító a környezet – érzékeltette a helyzetet, majd kiemelte: az állam összes költségvetési szervének nem fizetése 95 százalékban az egészségügyi beszállítókat érinti.
Hasonlóan borús képet festett Tóth Zsolt, a magyar egészségügyi műszerek, termékek fejlesztésével-, gyártásával és értékesítésével foglalkozó gazdasági társaságokat és intézményeket tömörítő a MediKlaszter főtitkára. Szerinte a kórházi adóssághelyzetet tekintve az utolsó utáni pillanatban vagyunk, s ha nem következik be változás, ez a betegellátás minőségét befolyásolhatja.
Tóth a versenyképesség alapfeltételének a kiszámíthatóságot és az üzleti bizalmat nevezte, szerinte ez utóbbi helyreállítása lenne a legfontosabb. Ehhez pedig kiszámíthatóságra és a helyzet, tartozások rendezésére lenne szükség. (via Hvg.hu)
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!