Az elmúlt napokban Morzsitól volt hangos a megyei sajtó. Ha már a Szolnok Városi Állatotthonba vezetett az utunk, úgy gondoltuk érdemes bejárni a telephelyet, és megismerni azokat, akik idejük nagy részét a Morzsihoz hasonló, nehéz helyzetbe került kutyusoknak szentelik.
2020. március kilencedike óta vagyok az Állatotthon vezetője – kezdte történetét Keskenyné Dobos Krisztina, aki korábban az Állategészségügyi Hatóságnál dolgozott nyolc évig. Elmondása alapján ezt a hivatást csak szívből lehet csinálni, ez az élete.
Gyepmesterek, hamvasztók, állatgondozók alkotják együtt a csapatot. Ez nem egy átlagos munkahely, ahol beállunk a szalagsor mellé és tesszük a dolgunkat; 0-24-ben észnél kell lennünk, hiszen nincsen két egyforma nap – fejti ki Keskenyné. Az éjszakai műszakos kolléga, ahogy Morzsival is tette, virraszt, esetleges probléma esetén azonnal autóba ül és viszi a négylábút az életmentő műtét helyszínére.
Krisztina szerint minden embernek megvan az életútja, amit szerencsére ő már megtalált. Ahogy az állatmentő szférában dolgozó sofőr is, aki húsz év alatt még egyetlen kutyát sem veszített el menet közben, mindig sikerült időben kiérni a helyszínre. Sok négylábú különösen odavan Józsiért, hiszen tudják, hogy ő mentette meg az életüket. A munka legnehezebb része nyilvánvalóan a lelki oldala, ezen belül is a hamvasztás része – mondja az Állatotthon vezetője.
Keskenyné kiemelte az önkormányzat, az NHSZ és Bóka Éva szerepét az infrastruktúra fejlődésében – mutatott az új kifutókra, kennelekre és a pergolára. Minden kutyusnak szigetelt infrafűtéses háza van, azaz télen nem fáznak, nyáron pedig nincs melegük. Párakapuk és medencék is színesítik a szolnoki állattotthon világát.
A kutyák mind bántalmazó, rossz közegből érkeznek, ezért fontos, hogy nem házőrzőnek szánják őket, hanem teljes értékű családtagnak, hogy végre szeretve legyenek. Némelyik kutya szocializálása évekig eltarthat, de hetente jön egy szakember, aki a folyamat felgyorsításán dolgozik. Jelen pillanatban 100 kutya él az otthonban, akiket minél előbb falkásítani szeretnének.
A Szol24 végül megkérdezte, van-e rá reális esély arra, hogy az állatkínzás leáldozóban lesz, majd végleg eltűnik. Keskenyné szerint drasztikus változás nem lesz tapasztalható az elkövetkezendő évtizedekben. Kifejtette, hogy nem a törvényekkel van gond, hanem azok betartatásával. A másik negatívum a Facebook, ami egy szinten összehozza a kutyabarátokat, de ugyanitt kerülnek ki nap mint nap állatkínzásos videók is.
Ennek ellensúlyozásaként a Szolnok Városi Állattothon rendkívüli osztályfőnöki órák keretében beszél a gyerekeknek a felelős és tudatos állattartásról, valamint a környezetvédelemről. A „Felelős Gazdi” program pedig a felnőttek szemléletformálását segíti a témában.
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre!