Két ellenzéki politikus, Jámbor András és Hadházy Ákos határozott lépésre szánta el magát: hétfő délután törvényjavaslatot nyújtottak be, amelyben minden devizahiteles per felfüggesztését követelik. Az független képviselők szerint ezért az intézkedésért az Európai Bíróság múlt heti döntése teszi szükségessé, amely “gyökeresen megváltoztatja, hogyan kell érteni a devizahitelesek ügyeit” – állítják.
A luxemburgi székhelyű testület döntéséről Marczingós László ügyvéd számolt be a napokban. Az ítélettel a bíróság azt mondta ki, hogy az EU fogyasztóvédelmi irányelve szerint tisztességtelen egy olyan devizaalapú lízingszerződés, amely teljes mértékben a fogyasztóra hárítja az árfolyamkockázatot. A döntés szerint továbbá az így érvénytelenné váló szerződések a tisztességtelen rész kihagyásával sem teljesíthetők, azaz „helyre kell állítani azt a jogi és ténybeli állapotot, amelyben a fogyasztó a szerződés megkötése nélkül lett volna.”
Jámbor és Hadházy szerint ez nem jelenti azt, hogy a döntést automatikusan átültetik a magyar jogba, ezért kezdeményezték a devizahitelesek ügyeinek felfüggesztését, amíg kiderül, mi a döntés hazai jogértelmezése. Egyúttal azt javasolják, hogy szülessen olyan törvény, amely az ítélet szellemiségét átülteti a magyar jogrendbe.
Hadházy az eset kapcsán arról írt a Facebookon, hogy bár nem tartja legitimnek a parlamentet és nem szokott feleslegesen törvényjavaslatokat benyújtani, ez most szerinte egy olyan ügy, amelyben szükség van a figyelemre. Kifejtette, hogy az Európai Bíróság döntése három fő pontban befolyásolja a devizahitelek kezelését.
Először is, ha egy szerződés a tisztességtelen kikötés eltávolítása miatt válik érvénytelenné, akkor a szerződés nem tekinthető úgy, hogy a tisztességtelen feltételek kihagyásával is teljesíthető. Ez akkor sem lehetséges, ha a magyar jog csak a tisztességtelen kikötés hátrányos hatásaitól akarja mentesíteni a fogyasztót, de a szerződés többi részét érvényben tartaná. Ha a szerződés a tisztességtelen rész nélkül nem teljesíthető, úgy az EU-s szabályok szerint helyre kell állítani azt a jogi és ténybeli állapotot, amelyben a fogyasztó a szerződés megkötése nélkül lett volna.
A képviselő hangsúlyozta, hogy a döntés még nem jelenti azt, hogy automatikusan átültetik a magyar jogba. Rámutatott arra is, hogy a kormány eddig semmit sem tett meg a forintosítás után megmaradt devizások megsegítésért, pedig a mostani ítélet alapján a devizahitelesek járhattak volna jobban az EU-s jog alapján.
A képviselők előterjesztése azt kezdeményezi, hogy a magyar állam függessze fel az összes folyamatban lévő devizahiteles ügyet addig, amíg a magyar bíróságok nem kezdenek az európai ítéletnek megfelelően dönteni.
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!