A Tisza nemcsak természeti érték, hanem komoly kihívás is Szolnok életében. Az elmúlt évtizedek nagy árvizei után uniós forrásból új szintre emelkedett a védekezés. A folyó közelsége ma már kevésbé fenyegetés, inkább kontrollált természetes erő – de csak akkor, ha felkészülünk rá.
Szolnok városának története elválaszthatatlan a Tiszától. A folyó egyszerre formálta a település gazdaságát, közlekedését és kultúráját – és jelentett folyamatos kihívást az ott élők számára. A Tisza nemcsak romantikus háttérkép, hanem időről időre komoly veszélyforrás is volt.
Az elmúlt ötven év során több alkalommal is komoly árhullám vonult le Szolnoknál. Az 1970-es árvíz idején a Tisza vízállása elérte a 909 centimétert – ez akkor rekordnak számított. Harminc évvel később, 2000-ben azonban ezt is túlszárnyalta a folyó: a vízállás 1041 centiméteren tetőzött, amivel minden korábbi csúcsot megdöntött. A városban és környékén több mint 13 ezer ember vett részt a védekezésben, és millió számra pakolták a homokzsákokat, hogy megóvják a települést. Ennek néhány napja, április 19-én volt a 25. évfordulója.
A Tisza ereje tehát sosem volt kérdés – de hogy mennyire tudunk rá reagálni, az már fejlesztés kérdése. Az elmúlt években Szolnok térsége is komoly előrelépést tett ezen a téren, több lépcsőben.
Már 2014-ben lezárult egy nagyszabású árvízvédelmi projekt, amely az Új Széchenyi Terv keretében valósult meg több mint 2,3 milliárd forint értékben, teljes egészében uniós támogatással. Ennek során megerősítették a belvárosi és iparterületi védvonalakat, új sétány és támfal épült a Tisza mentén, és elhelyeztek egy, a legmagasabb vízállásokat jelző táblát is. A cél egyértelmű volt: Szolnok városának és gazdasági központjainak védelme az árvizek okozta károktól. A projekt nemcsak a biztonságot növelte, hanem a városképhez is hozzátett: a Tisza-parti területek esztétikai és rekreációs értéke is javult.
2020-ban az Európai Unió Kohéziós Alapja közel 50 millió eurós támogatást nyújtott egy olyan projekt megvalósításához, amelynek célja a vasúti híd és Kisköre közötti árterület árvízbiztonságának növelése volt.
A beruházás keretében töltésfejlesztések, vízelvezető rendszer korszerűsítések és mederszabályozási munkák is zajlottak. Mindez nemcsak a természeti környezethez való alkalmazkodás része, hanem az ott élők életének közvetlen védelme is. A cél: ha jön az árhullám, ne a lakóházakat, ne az iskolákat, ne az egész várost kelljen védeni, hanem legyenek meg azok az épített rendszerek, amelyek automatikusan elvégzik a munka oroszlánrészét.

Szolnok lakói számára a Tisza egyszerre emlék és élmény, erő és szépség – de legfőképp: valóság. Ezért minden olyan fejlesztés, ami az árvízi kockázatot csökkenti, nem csupán infrastrukturális beruházás, hanem közösségi biztonsági háló is.

Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Bizottság hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem a Bizottság nem vonható felelősségre miattuk.
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!