Szolnokon hangzott el, a vízkészleteket meg kell védeni

Megosztás

A „Vizet a tájba” programmal az Energiaügyi Minisztérium a vízkészletek védelmét és a fenntartható vízgazdálkodás elősegítését szeretné előtérbe helyezni, hangzott el a vízgazdálkodásért felelős államtitkártól egy szerdai sajtótájékoztatón Szolnokon. Az új kezdeményezés nem a korábbi megközelítést nem elvetni, hanem továbbfejleszteni kívánja.

V. Németh Zsolt elmondta, a vízügyi ágazat mindig a társadalom és a gazdaság igényeit szolgálja, önálló vízgazdálkodási érdekek nélkül. Ennek elősegítésére hozták létre az Energiaügyi Minisztérium vezetésével a Vízgazdálkodási Tárcaközi Bizottságot, amely az érintett szereplők bevonásával segíti a szükséges szemléletváltást.

Jelenleg a vízvisszatartás kérdése áll a döntéshozatal középpontjában, amely jogi, műszaki és finanszírozási szempontból is folyamatos elemzést és megoldáskeresést igényel. Hozzátette, hogy a „Vizet a tájba” program nem új alapelvekre épül, hiszen korábbi vízügyi fejlesztések is tartalmaztak olyan elemeket, amelyek hozzájárultak a víz megtartásához. Ugyanakkor a 2022-es és 2024-es aszályok egyértelműen rámutattak arra, hogy a jövőben minden lehetőséget ki kell használni e téren.

Jelenleg az országban 764 csatornaszakaszon összesen mintegy 56 millió köbméter víz található, továbbá tározókban, holtágakban és halastavakban további 89 millió köbméter áll rendelkezésre 125 helyszínen.

A Tisza-tó 127 millió köbméteres vízkészlete ezt még tovább növeli, így összesen 272 millió köbméter víz áll rendelkezésre – ez körülbelül hétszerese a Velencei-tó átlagos vízmennyiségének.

Lovas Attila, a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (KÖTIVÍZIG) vezetője elmondta, hogy a csapadékhiányos időjárás miatt jelenleg is vízvisszatartási üzemrend szerint működnek. A Nagykunsági főcsatorna vízszintjének téli szintről nyárira történő emelése most kezdődött meg, ami 6 millió köbméterrel növeli a vízkészletet és lehetővé teszi a Körös-völgyi vízátadást is. Az elmúlt egy hónapban körülbelül egymillió köbméterrel sikerült növelni a visszatartott víz mennyiségét, amely így 156 millió köbmétert érhet el – ez azonban még mindig 5-6 millió köbméterrel kevesebb a tavalyi adatokhoz képest.

Az igazgatóság által kezelt csatornák egyharmada – körülbelül 400 szakasz – már vízjogi engedélyben is nevesített vízvisszatartási funkcióval rendelkezik. Lovas Attila hangsúlyozta, hogy a jövő egyik legfontosabb feladata olyan komplex vízgazdálkodási rendszerek kialakítása, amelyek egyaránt képesek kezelni az árvízi és az aszályos időszakok kihívásait.

Kép: kotivizig.hu

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek