A magyar fiatalok egészségi állapota aggasztó képet mutat a legfrissebb NETFIT-mérések alapján – jelentette be Révész Máriusz, a Miniszterelnökség aktív Magyarországért felelős államtitkára. A Nemzeti Egységes Tanulói Fittségi Teszt eredményei szerint a diákok negyede túlsúlyos vagy elhízott, és jelentős területi különbségek mutatkoznak az országban.
A fővárosi gyermekek bizonyultak a legfittebbnek, míg Szabolcs-Szatmár-Bereg és Jász-Nagykun-Szolnok megyékben mérték a leggyengébb eredményeket.
Az államtitkár rámutatott, hogy a magyarok várható élettartama 4,6 évvel marad el az uniós átlagtól, és hazánk a harmadik helyen áll az elhízottak arányát tekintve. Különösen elgondolkodtató, hogy a halálozások közel 10 százaléka a mozgásszegény életmódra vezethető vissza.
A helyzet javítására átfogó intézkedéscsomagot dolgoztak ki. A készülő Monspart Sarolta-stratégia részeként minden iskolában életmód-stratégiát vezetnek be, és életmódfelelősöket neveznek ki. A népegészségügyi termékadóból befolyó összegnek köszönhetően jelentős fejlesztések várhatók: növelik a futókörök, bringaparkok és görparkok támogatását, iskolai mászófalakat építenek, és állandó pingpongtermeket alakítanak ki.
Az államtitkárság számos programot indított a mozgás népszerűsítésére. A Millió lépés az iskolákért kezdeményezésbe 467 ezer ember kapcsolódott be, a Sport43 program keretében pedig 250 ezer diák vehet részt ingyenes élménysportprogramokon. Idén már 7500 hátrányos helyzetű gyermek számára biztosítanak ingyenes osztálykirándulást, és június 13-án 50 településen rendezik meg a Mozgás éjszakáját.
A vándortáborok területén is bővülés várható: a kilencedik szezonban 41 túraútvonalon, mintegy 160 szálláshellyel indulnak gyalogos, vízi, kerékpáros és zarándok-vándortáborok. A hátrányos helyzetű és fogyatékkal élő gyermekek féláron vehetnek részt ezekben a programokban. Ugyanakkor az iskolai túrázások ösztönzésére szolgáló, 250 ezer forintos támogatású programra országszerte mindössze 200 iskola mutatott érdeklődést.
Révész Máriusz hangsúlyozta, hogy az egészségi állapotunkat csak 11 százalékban befolyásolja az egészségügyi ellátórendszer minősége, míg 43 százalékban az életmódunkon múlik. Éppen ezért kulcsfontosságú, hogy a fiatalok számára vonzóvá tegyék a rendszeres testmozgást.
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!