Ahogy pedig az lenni szokott, a régió többi országának valutái nem gyengülnek úgy, mint a forint. A bizonytalanság és a bizalmatlanság légköre kihat a forint árfolyamára is. Gulyás Gergely szerint a Jegybank dolga lenne ennek megoldása.
A forint mozgása napok óta nem követi a régiós fizetőeszközök trendjét. A kormány bejelentései és globális folyamatok is állnak a háttérben. Pénteken jelenti be Orbán Viktor a Magyar Nemzeti Bank új elnökét, aki márciustól veszi át a feladatokat Matolcsy Györgytől. És bár szinte nyílt titoknak számít, hogy a poszt várományosa Varga Mihály (akinek ez lehet a „hattyúdala” Orbán szavai szerint), a piacok beárazták az ezt övező bizonytalanságot, emellett az Oroszországot sújtó, részben a gázkereskedelmet érintő szankciók Magyarországra is erősen hatnak.
A forint csütörtökön háromnegyed 11 körül érte el (tegnap után ismét) az elmúlt két év mélypontját jelentő 415 forintos szintet az euróval szemben, azóta lassan erősödik, jelenleg 413,6 forintot kérnek az uniós devizáért, és minimálisan a dollárral szemben is erősödött (közel 394-ről 392 forintra). A lengyel pénznemmel, a złotyval szemben ugyanakkor történelmi mélységbe zuhant a forint – írja a Portfolio.
Gulyás Gergely a csütörtöki kormányinfón a forint árfolyamáról szólva megjegyezte: 26 hónapos mélyponton a forint, de ennek menedzselése Gulyás szerint a jegybank dolga, ezt pedig a kormánynak tiszteletben kell tartania – írja a Hvg.hu. Egy hónappal ezelőtt még a 405 forintos euró tűnt beszakadásnak, azóta még tízzel több lett.
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!