Az ünnepi időszak öröme helyett könnyen bosszúságot okozhatunk magunknak, ha nem figyelünk az online biztonságra.
A közelgő Black Friday és karácsonyi időszak a kiberbűnözők számára is aranybánya. A Yettel legfrissebb országos kutatásából kiderül: a vásárlók rekordszámban, már mintegy 40%-a tervezi kizárólag vagy döntően online beszerezni az ünnepi ajándékokat. Ez nem meglepő, hiszen az online vásárlás kényelmes, időtakarékos, és gyakran jelentős árkedvezményekkel kecsegtet.
Azonban a megnövekedett online tranzakciószám miatt a vásárlók különösen sebezhetővé válnak. A csalók eszköztára változatos és kifinomult: a megtévesztő SMS-ektől kezdve (amelyek nem létező csomagok érkezéséről vagy fiktív nyereményekről szólnak), a hamis webáruházakon át, egészen a közösségi médiában hirdetett fantomtermékekig terjed. Különösen veszélyesek az adathalász e-mailek és az álbanki telefonhívások.
A közelmúlt esetei jól szemléltetik a fenyegetés komolyságát. Egy miskolci vállalkozás például közel 7 millió forintos kárt szenvedett, amikor egy látszólag hiteles banki e-mail hatására módosították netbanki hozzáférésüket. Egy másik figyelemreméltó esetben egy Vas megyei lakost mobilszolgáltatói pontok beváltásának ígéretével vettek rá bankkártyaadatai megadására, amelyekkel később külföldi vásárlásokat bonyolítottak le a bűnözők.
A védekezés alapja a fokozott éberség és körültekintés. Kiemelten fontos a kézbesítési értesítések és hivatalosnak tűnő megkeresések alapos ellenőrzése. A technikai védelem – mint például a többfaktoros azonosítás használata és a rendszeres biztonsági frissítések telepítése – szintén elengedhetetlen.
A Black Friday akciókkal kapcsolatban további óvatosság indokolt. Vezető pénzügyi és fogyasztóvédelmi szervezetek kutatásai leleplező eredményeket mutattak: a vizsgált 227 termék döntő többsége, pontosan 92%-a ugyanolyan vagy még kedvezőbb áron volt elérhető az év más időszakaiban is. Ez megkérdőjelezi az akció valódi értékét.
A kereskedők gyakran alkalmaznak megtévesztő marketingfogásokat. Ilyen például az árak előzetes, burkolt megemelése, hogy később nagyobb árcsökkenést mutathassanak, vagy a limitált készletű termékek erős leárazása, ami vásárlói pánikot generál. A PriceSpy elemzései szerint október elseje óta a termékek harmadának emelkedett az ára, ami különösen elgondolkodtató az állítólagos Black Friday kedvezmények fényében.
A megtévesztések elkerülése érdekében javasolt módszerek:
- Árfigyelő és árösszehasonlító oldalak rendszeres használata
- Különböző üzletek árainak szisztematikus összehasonlítása
- Online vásárlás esetén a weboldal alapos ellenőrzése (céginformációk, vásárlói vélemények, SSL tanúsítvány megléte)
- Gyanúsan alacsony árak vagy túl vonzó ajánlatok esetén fokozott óvatosság
- A fizetési feltételek és a szállítási információk alapos áttanulmányozása
- Ismeretlen vagy kétes hírű webshopok kerülése, különösen ha nincs fizikai üzletük vagy elérhetőségük
Az ünnepi időszakban különösen fontos a digitális éberség, hiszen ilyenkor ugrásszerűen megnő a hamis termékeket kínáló és csaló weboldalak száma. A körültekintő vásárlás és az alapvető biztonsági szabályok betartása segíthet elkerülni a kellemetlenségeket és biztosítani az ünnepi készülődés zavartalan örömét.
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!