Az internetes csalók folyamatosan új módszerekkel próbálkoznak, de néhány jól bevált eljárásuk időről időre visszatér.
Az egyik legismertebb ilyen módszer az úgynevezett „nigériai típusú” csalás, amely régebben levélben vagy faxon terjedt, manapság pedig e-mailen keresztül zajlik.
A csalók kapcsolatot létesítenek kiszemelt áldozataikkal, akiket különféle ürügyekkel próbálnak pénz átutalására rávenni. A hamis üzenetekben gyakran kitalált történetekkel állnak elő, például hatalmas örökséghez jutottak, de valamilyen akadály miatt nem férnek hozzá, és ehhez kérik az áldozat segítségét, cserébe jelentős jutalmat ígérve.
A romantikus csalás ennek egy változata, ahol a csalók hamis profilokon keresztül érzelmi kapcsolatot alakítanak ki, főként női áldozatokkal, erre Szolnok megyében is több szomorú példát ismerünk. Miután a bizalmat elnyerik és pénzt csalnak ki, az áldozatot ígéretekkel hitegetik egy személyes találkozóról, amely végül sosem történik meg.
Hogyan kerülheti el, hogy áldozattá váljon?
- Soha ne ossza meg személyes vagy banki adatait!
- Ne utaljon pénzt olyan kérésre, amely e-mailben érkezik!
- Figyelje a levelek helyesírási és nyelvtani hibáit, amelyek sokszor árulkodók, bár egyre kevesebb ilyen előfordul.
- Legyen kritikus, és ne higgyen hízelgő vagy irreálisan jó ajánlatoknak! Ha valami túl szép, hogy igaz legyen, valószínűleg átverés.
A rendőrség a Mátrix Projekt keretében kiemelt figyelmet fordít az online csalások felderítésére és megelőzésére. További tanácsok és információk érhetők el a KiberPajzs weboldalon.
Kép: Getty Images
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!