Gigantikus energiatároló épül Szolnokon – kérdések és kihívások

Megosztás

Az Energiaügyi Minisztérium bejelentette Magyarország eddigi legnagyobb energiatárolójának építését Szolnokon, ami része egy átfogó, 260 milliárd forintos állami támogatási programnak. Czepek Gábor parlamenti államtitkár szerint a beruházás az energiaszuverenitás kulcseleme, különös tekintettel arra, hogy az ország növekvő mértékben támaszkodik a napenergiára, amelynek termelése erősen időjárásfüggő.

A MAVIR kivitelezésében megvalósuló szolnoki létesítmény 15 milliárd forintos állami támogatással épül, és 20 megawattos kapacitással fog rendelkezni. Ez a beruházás azonban csak egy kis szelete annak a nagyobb fejlesztési programnak, amelynek keretében 13 helyszínen összesen 38 megawatt összteljesítményű tároló létesül – már amennyiben a 2025 nyarára kitűzött határidők tarthatók lesznek.

Miközben a minisztérium büszkén hirdeti, hogy 2022 óta megduplázódott az ország napenergia-termelő kapacitása, szakértők rámutatnak, hogy a tárolókapacitás bővítése eddig jelentősen elmaradt ettől a tempótól. A most bejelentett ambiciózus tervek szerint 2026-ra a jelenlegi tárolókapacitás hússzorosára növekedne, 2030-ra pedig már 1 gigawattot érne el – azonban ezek a célok csak akkor reálisak, ha a kivitelezés és az engedélyeztetés folyamata zökkenőmentesen halad.

A februárban indult 62 milliárd forintos pályázati program keretében további ötven ipari energiatároló létesülhet országszerte, összesen 440 megawatt kapacitással. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy ezeknek a projekteknek a megvalósítása nagymértékben függ a megfelelő szakemberek rendelkezésre állásától, a szükséges technológiai komponensek beszerzésének lehetőségeitől és az esetleges építőipari kapacitáskorlátok alakulásától.

Az energiatárolók telepítésének támogatására fordított jelentős összeg – csaknem 100 milliárd forint az ipari létesítményekre és mintegy 160 milliárd a vállalkozások és családok fejlesztéseire – komoly költségvetési terhet jelent. A beruházások megtérülése és hosszú távú fenntarthatósága nagyban függ az energiaárak alakulásától és a szabályozói környezet stabilitásától. A minisztérium szerint ezek a fejlesztések tisztább, kiszámíthatóbb és biztonságosabb energiaellátást eredményeznek majd, de a konkrét gazdasági előnyök realizálása még számos tényező függvénye.

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek