“Gondoskodjunk előre Apáról is” – javasolja egy kiadvány a szülés előtt álló nőknek

Megosztás

A kismamáknak szánt információs anyagok célja, hogy hasznos tanácsokat adjanak az újszülöttek biztonságos hazahozataláról, az otthoni környezet előkészítéséről, és mindenről, amire egy új családtag érkezésénél érdemes odafigyelni. Az egyik tájékoztató füzet azonban nemcsak a kisbaba számára javasolt alapvető eszközökről ad tippeket, hanem arra is buzdítja a kismamákat, hogy gondoskodjanak az „Apáról” – előre elkészített étellel és frissen vasalt ingekkel. A javaslat végén még egy szívecskét is odatettek, ami azonban inkább vitákat váltott ki, mintsem mosolyt.

A kismamapakkban szereplő brosúra egy sztereotípiákon alapuló üzenetet közvetít, amely azt sugallja, hogy az anya feladata nem csupán a gyerek, hanem a férj kiszolgálása is. Sok kismama úgy érzi, hogy ilyen hozzáállás helyett inkább a védőnők támogatására, szakmai tanácsaira és bátorítására lenne szükség. Egy posztban például a „Nem tehetsz róla, tehetsz ellene” Facebook-oldalon valaki arra hívta fel a figyelmet, hogy a brosúra megosztó és idejétmúlt elvárásokat közvetít.

Nem tehetsz róla, tehetsz ellene

Követőnknek a hogyan (ne) legyél mamiként cuki posztról jutott eszébe, hogy: “nemrég milyen csodálatos szóróanyagot fedeztem fel a védőnőtől kapott kismamapakkomban, avagy prioritások a szülés előtti…

A védőnők munkája, különösen a mai világban, sokkal többet jelent, mint egyszerűen csak tájékoztatni a kismamákat. Nap mint nap találkoznak különböző családokkal, meghallgatják az anyukák aggodalmait, és támogatást nyújtanak a szülőknek a legnehezebb időszakokban. A feladatkörük rendkívül összetett, és nem egyszerű útmutatók osztogatásáról szól.

Az ilyen brosúrákban közölt sztereotipikus elvárások nemcsak a nőkre, hanem a családi kapcsolatokra is nyomást gyakorolhatnak. A „gondoskodjunk Apáról is” tanács önmagában talán kedves gesztusnak tűnhet, de valójában azt az üzenetet erősíti, hogy az anya feladata a háztartás vezetése és a családtagok ellátása – miközben éppen az újszülött és az anya jólléte lenne a legfontosabb. Ezzel a megközelítéssel a nőkre tovább nehezedik a hagyományos szerepelvárás, ami a modern családok dinamikájában már sok esetben idejétmúlt.

A védőnők, akik naponta tapasztalják a kismamák küzdelmeit, jobban tudják, hogy egy nő nem csak „anya” vagy „feleség”, hanem önálló személy, aki megérdemli a támogatást és az önállóságot a szerepei között. Az ilyen anyagok tartalma ezért nemcsak szakmailag, hanem emberileg is figyelmet érdemelne.

A kismamák ellátása és támogatása sokkal inkább a testi és lelki egészségük megőrzéséről kellene, hogy szóljon. Ennek megfelelően a tájékoztató anyagok is jobbára az anyák támogatását és az újszülött gondozását célozzák. A védőnők elkötelezettek amellett, hogy modern, egyenlőségen alapuló szemléletmóddal támogassák a családokat, és nagyobb hangsúlyt fektessenek arra, hogy mindkét szülő szerepe kiegyensúlyozott legyen.

A kismamák elsősorban figyelmet és támogatást igényelnek, hiszen életük egyik legfontosabb időszakában vannak, ahol számítanak a védőnők szakmai, korszerű segítségére és a társadalmi sztereotípiáktól mentes útmutatásra.

A brosúra esete rámutatott, mennyire fontos a védőnők szerepe a családok életében. Szükség van olyan tájékoztató anyagokra, amelyek az anyák egészségét, testi-lelki felkészülését, és a gyermekgondozás mindennapi kihívásait helyezik előtérbe. Ha a védőnők szabad kezet kapnának a tartalom összeállításában, a jövőben várhatóan sokkal több hasznos, előítélet-mentes információ jutna el a kismamákhoz.

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz

Kapcsolódó cikkek