Üdvözlünk Oroszországban: éjszaka megérkezett a Fidesz “nagytakarítós” törvényjavaslata, veszélyben a független média is

Megosztás

Figyelembe véve Orbán Viktor tegnapi videóját is, hatalmas lépést készül megtenni a kormány a demokrácia maradványainak végső leépítése felé, például a független sajtót is felszámolná. A törvényjavaslat ismét késő éjszaka érkezett egy fideszes képviselőtől. A Szol24-nek is most lesz a legnagyobb szüksége fennmaradása érdekében az olvasói támogatására.

Kedden nem sokkal éjfél előtt Halász János, a Fidesz országgyűlési képviselője benyújtotta a parlamentnek „A közélet átláthatóságáról” című törvényjavaslatát, amely rendkívüli módon megnehezítené a külföldi támogatásokat kapó szervezetek munkáját és létezését. A javaslat szerint ha a Szuverenitásvédelmi Hivatal úgy ítéli meg, hogy egy külföldről támogatott szervezet tevékenysége veszélyezteti Magyarország szuverenitását, akkor javasolhatja, hogy a kormány vegye jegyzékre a szervezetet. A részleteket a Telex.hu szemlézte, ami a demokrácia maradványai számára rendkívül ijesztő és egyre inkább Oroszországot másolja.

Ez azzal jár, hogy az adott szervezet a listára kerülés után nem gyűjthet adó 1%-ot, és köteles minden támogatójától és minden támogatásról „teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt nyilatkozatot kérni” arról, hogy a pénz nem külföldről jött. A törvény szerint minden külföldről érkező pénz veszélyes lehet a szuverenitásra, így azok az összegek is, amiket transzparens pályázatokon lehet elnyerni. Ebbe beletartoznak azok az uniós pályázatok is, amikért uniós tagországban működő szervezetek indulnak el.

Emellett a listára került szervezetek vezető tisztségviselői, alapítói és felügyelő- vagy ellenőrző bizottságának tagjai kötelesek vagyonnyilatkozatot tenni, és kiemelt közszereplőkké válnak.

Ha felmerül, hogy a szervezet mégis külföldi támogatást fogadott el, akkor a pénzmosás elleni szerv a támogatás 25-szörösét szabja ki bírságnak, amit 15 napon belül ki kell fizetni. Az így befizetett összegek és a törvény alapján megszüntetett szervezetek teljes vagyona a Nemzeti Együttműködési Alapba kerül be.

A szerv helyszíni ellenőrzést is tarthat, ami azt jelenti, hogy kivonulhat a listázott szervezetekhez, ahol belenézhet minden iratba és számítógépbe, adathordozóba, és ezekről másolatot is készíthet. Ehhez a rendőrség segítségét is kérhetik.

De mi veszélyezteti az ország szuverenitását? A javaslat szerint bármi, ami sérti, negatív színben tünteti fel

  • az ország független, demokratikus jogállami jellegét;
  • a nemzet egységét, a határon túli magyarokért való felelősséget;
  • a házasság, a család és a biológiai nemek elsődlegességét;
  • a békét, a biztonságot és a más országokkal való együttműködést;
  • az ország alkotmányos önazonosságát, keresztény kultúráját.

A javaslat szerint az ország szuverenitását olyan tevékenységekkel lehet veszélyeztetni, amelyek alkalmasak a közvélemény befolyásolására – minden olyan tevékenységet ilyennek neveznek meg, amely alkalmasak lehet a választói akarat vagy a demokratikus vita befolyásolására.

A javaslat szerint az új szabályok a törvény elfogadását követő harmadik napon lépnek majd életbe, de a listára vett szervezeteknek csak a következő adóévtől tiltanák meg, hogy 1%-os felajánlásokat gyűjtsenek.

Az egyelőre nem derül ki a javaslatból, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatalnak mikorra kell javaslatot tennie a kormánynak arról, kiket vegyenek fel az ország szuverenitását sértő szervezetek jegyzékébe.

Halász János azzal indokolta a törvényjavaslatot, hogy az elmúlt években „Magyarország szuverenitását súlyosan sértő visszaélések kerültek nyilvánosságra”. A bevezető egy részében az elmúlt évek nemzeti konzultációinak eredményeivel igyekszik alátámasztani a javaslatot.

Kép: Telex.hu.

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek