Döbbenet, mi megy a lakáspiacon: milliókat licitálnak egymásra a vevők, napok alatt mennek el a lakások

Megosztás

Bár az utóbbi pár évben nagyon meredeken felfelé ívelnek a lakásárak, mégis hihetetlenül gyorsan gazdát találnak a meghirdetett ingatlanok. Jász-Nagykun-Szolnok megyében sincs másképp ez a városokban. Ez a folyamat viszont természetesen még inkább felfelé hajtja az elkért összeget, átlagfizetéssel lehetetlenné válik a vásárlás.

Az utóbbi néhány hónapban elszabadult a lakáspiac. Kilőttek az árak, néhány nap alatt kelnek el ingatlanok, egy-egy eladó lakásra pedig annyi érdeklődő van, hogy a tulajdonosnak már le kell tiltania a telefonszámát, hogy ne kapjon több hívást vagy sms-t a potenciális vásárlóktól. Akik már kapcsolatban vannak az eladóval, azok egymásra licitálva próbálják megszerezni az ingatlant, és a végén az eredeti árhoz képest akár több millió forinttal is magasabb árat fizetnek. A részleteknek a Telex.hu ment utána.

2022 végén és 2023-ban nem pörgött igazán a lakáspiac, ennek megfelelően az árak sem nőttek drasztikusan. Az ingatlan.com árindexe szerint 2023-ban éves szinten 2,7 százalékkal emelkedtek az ingatlanárak. 2024-ben ez az érték országosan 7,8 százalék volt, Budapesten pedig 11,8 százalék. Az árak azonban nem 2024 végén szabadultak el, a drágulás már 2024 januárjában megindult, tavaly nyártól pedig felgyorsult.

2025-ben több minden történik az állampapírokkal. Egyrészt a lakossági állampapírok közül csaknem 1800 milliárd forintnyi idén jár le, ez az összeg visszakerül a befektetőkhöz. Másrészt a PMÁP esetében a korábbi 17,85–19,1 százalékos hozam a január 20-i kamatfizetést követően leesett 3,95–5,2 százalékra, vagyis

több mint 10 százalékkal csökkent a hozama a prémium állampapíroknak.

Ebben a helyzetben sokan dönthettek úgy, hogy a kamat felvételét követően kiveszik a befektetésüket, hogy valamilyen jövedelmezőbb konstrukció után nézzenek, vagy akár hogy elköltsék.

Itt lép be ismét a fellendülőben lévő ingatlanpiac. Balogh szerint 2023-ban a saját és a befektetési célra vett ingatlanok aránya 90-10 százalék volt. Normál helyzetben az elemző szerint ez 70-30, ehhez a helyzethez kezdett el visszatérni a piac, ismét elkezdtek befektetési céllal is ingatlanokat vásárolni az emberek. Persze ez nem azt jelenti, hogy mindenki, aki kivette a pénzét az állampapírból, az valahova máshova be fogja azt fektetni, és pláne nem jelenti azt, hogy mindenki ingatlanba fogja fektetni. Balogh László (ingatlan.com) szerint reálisan a korábbi állampapírosok nagyjából 5-10 százaléka vehet majd ingatlant befektetési céllal.

Arra is lehet számítani, hogy az év első felében lecseng majd az állampapír-őrület, ez viszont nem feltétlenül jelenti azt, hogy az árak visszaesnének majd.

Az ingatlan.com elemzője arról is beszélt, hogy az ingatlanőrület nem csak Budapestre korlátozódik, jó néhány vidéki nagyvárosban is hasonló folyamat zajlik, mint a fővárosban.

Debrecen külön kiemelkedik ebből a mezőnyből, mert ott az ingatlanárak magasabbak, mint néhány külsőbb budapesti kerületben, például Csepelen.

Ez bizonyos szempontból érthető is, az ország második legnagyobb városaként, egyetemvárosként és a kormány által támogatott beruházások – CATL- és BMW-gyárak – miatt speciális helyzetben van a város. Debrecenhez hasonló helyzetben van még Szeged is, ahol pedig a BYD gyár építése miatt kezdtek el emelkedni a lakásárak.

Jól látszik tehát, hogy a gazdaságilag fontos régiókban élénkül a lakáspiac, Balogh szerint viszont éppen emiatt jelentős különbségek alakulnak ki ezen régiók és a gazdaságilag kevésbé jelentős országrészek ingatlanárai között.

Egyes megyeszékhelyek lakásárai között akár ötszörös árkülönbség is lehet.

Balogh szerint egyébként az ingatlanvásárlási roham alapját egyértelműen az képzi, hogy Magyarországon, a kelet-közép-európai régió országaihoz hasonlóan nagyon magas a saját lakásban élők aránya. Egy 2020-as Eurostat-felmérés szerint a magyarok 91,3 százaléka lakik saját tulajdonú ingatlanban, míg Nyugat-Európában ez az arány 50-70 százalék környékén mozog. Aki egyszer saját ingatlanhoz jutott, az nem igazán szeretne visszaköltözni bérleménybe, aki pedig albérletben lakik, az arra törekszik, hogy saját tulajdonú ingatlanja legyen. Itthon tehát hatalmas a kereslet az ingatlanokra, ennek pedig természetes következménye, hogy magasak az ingatlanárak.

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek