Kihallgatta a rendőrség november 6-án azt a megyeszékhelyen élő lakost, aki nem jelentette sehol a bankszámláján történő gyanús és indokolatlan pénzmozgást. A történet főszereplője nagyjából egymillió forintot kapott teljesen váratlanul, ami azonban hamar el is tűnt virtuális pénztárcájából, ezért az esetnek nem tulajdonított jelentőséget, és nem szólt sem a rendőrségnek, sem pedig az érintett banknak.
A Békés megyei rendőrség foglalkozik azzal a szövevényes üggyel, amely egy egyszerű eladással indult, de mint kiderült internetes csalás és pénzmosás áll a hátterében. A Mátrix Projektben már zajlik szálak visszafelé fejtegetése, amelyek első körben egy budapesti nőhöz vezettek, aki egy népszerű alkalmazáson keresztül gyermekjátékokat szeretett volna értékesíteni. A kínált tárgyakért jelentkezett is valaki, a hölgy pedig kapott egy e-mailt, melyben egy linken keresztül a szállítás lebonyolításához szükséges adatokat kérték tőle. Csakhogy a hivatkozásra kattintva nem a szokásos információkat kellett beírnia, hanem a banki azonosítóit, a hirdető pedig gyanútlanul beleesett a csapdába és megadta azokat. Ezután a fővárosi nő számlájáról eltűnt több mint egymillió forint, ami aztán a szolnoki férfi egyenlegén landolt, majd hamarosan onnan is nyoma veszett.
A férfi nem szenvedett károkat, és mivel számlájáról a váratlanul érkezett összeg viszonylag gyorsan eltűnt, így nem látta indokoltnak, hogy jelezze az esetet. Emiatt vált gyanússá, ami később a kihallgatásához vezetett.
A történet egyelőre még nem ért véget, Békés megyében ugyanis a rendőr-főkapitányság gazdaságvédelmi osztályán folyamatosan dolgoznak a nyomozók az ügy felderítésén. Követik a banki adatok és a pénz útját, hogy megtalálják a valódi tetteseket.
Akihez bűncselekményből származó pénz érkezik, pénzmosás gyanújába keveredhet még akkor is, ha az összeg rövid időn belül eltűnik a számlájáról.
Az online elkövetett csalások száma ugrásszerűen megszaporodott az elmúlt hónapokban hazánkban. Amennyiben ön szeretné elkerülni, hogy hasonlóképpen rászedjék, a rendőrség az alábbi hasznos tanácsok betartását javasolja.
Internetes vásárlásoknál nagyon figyeljen! Az eredetihez rendkívül hasonló, de a linkekben, illetve a böngésző címsorában betűeltérésekkel megjelenő banki és csomagszállító cégnevek legyenek gyanúsak! Ne adja meg az adatait! Az eladóknak ahhoz, hogy megkapják a nekik járó pénzt, nem is kell mást megadniuk, csak a bankszámlaszámukat. Semmilyen azonosítót, kódot nem kell beírniuk, nem kell a bankjuk internetes felületére belépniük. Ha mégis ellopják adatait, akkor is tegyen bejelentést, ha nem veszített, hanem kapott pénzt. Ez esetben ugyanis nagy valószínűséggel csalók vették át a rendelkezést a bankszámlája felett, és amennyiben kétes eredetű pénz érkezik az egyenlegére, akkor is gyanúsítottá válik, ha az összeg eltűnik onnan.
Fotó: police.hu
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!