Veszélybe került a fővárosi önkormányzat működése és 27 ezer munkavállaló áprilisi bére, miután Budapest számlája többmilliárdos mínuszba fordult. Karácsony Gergely főpolgármester levelet írt a Magyar Államkincstár elnökének, amelyben 60 napos haladékot kért a szolidaritási hozzájárulás befizetésére. A főpolgármester arról is beszélt, Szolnok után várhatóan több másik település is megtagadja a vitatott adó befizetését a kormányalakításig.
A főpolgármester keddi, a Magyar Államkincstár Hold utcai központja előtt tartott sajtótájékoztatóján közölte, hogy a főváros folyószámlája hétfőn már 6,5 milliárd forintos mínuszban volt. Amennyiben a MÁK elnöke, Demkó-Szekeres Zsolt kiadja a hatósági átutalási megbízást a soron következő 37,1 milliárd forintos tételre, Budapest képtelen lesz kifizetni a munkavállalói munkabéreit május elején.
Az elmaradt 2025-ös részletekkel együtt összesen mintegy 60 milliárd forintot emelhetne le a kincstár a jövő héten, ami Karácsony szerint nemcsak törvénytelen, de a közszolgáltatások összeomlásához is vezetne.
Budapest azonban már nincs egyedül a küzdelemben. Karácsony Gergely szerint az önkormányzati szektorban elindult egy dominóeffektus: Györfi Mihály, Szolnok polgármestere például már közölte, hogy a Tisza-kormány megalakulásáig nem fizetik be a szolidaritási hozzájárulást.
Karácsony várakozásai szerint hamarosan számos más település is követheti Szolnok példáját és megtagadhatják a befizetéseket a jogtalan elvonások ellen tiltakozva. A főpolgármester elfogadhatónak tartja a szolnoki felvetést, amely 15 százalékban maximalizálná a szolidaritási adó mértékét.
Az Alkotmánybíróság korábban már kimondta a rendszer alkotmányellenességét, a Kúria előtt pedig a főváros jogerősen is nyert a MÁK ellen a 2023-as adóév kapcsán.
Most úgy támogatja a független médiát, hogy ez önnek egy fillérjébe sem kerül. Ajánlja fel adója 1%-át a Szol24 kiadójának és járuljon hozzá a szabad sajtó túléléséhez!
