A Magyar Diáksport Szövetség (MDSZ) mérései szerint az iskolás korú gyermekek fizikai állapota javulást mutat, bár még mindig nem érte el a járvány előtti szintet. A fiatalok állapotára jócskán hatással van, hogy mennyire fejlett régióban laknak, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Jász-Nagykun-Szolnok megyében gyengébb mutatók figyelhetők meg.
A 2023/24-es tanévben immár tizedik alkalommal végezték el a Nemzeti Egységes Tanulói Fittségi Tesztet, a testnevelő tanárok 3702 iskola 654 014 diákjának fizikai állapotát dokumentálták.
Mivel a Covid-járvány idején, amikor az iskolák zárva tartottak, a testnevelésórák elmaradtak és a sportolási lehetőségek is korlátozottak voltak, a tanulók fizikai állapota jelentős visszaesést mutatott. Azóta fokozatos javulás figyelhető meg, bár a fittségi szint még nem érte el a pandémia előtti állapotot.
Az Intézményi Fittségi Index (IFI) értékei országos átlagban növekednek, ami azt jelzi, hogy a diákok fizikai állapota folyamatosan javul. Emellett a táplálkozási adatok is kedvezőbbé váltak, bár a tanulók körülbelül 25%-a még mindig túlsúlyos vagy elhízott.
A kutatás azt is feltárta, hogy a gazdasági és társadalmi háttér jelentősen befolyásolja a fittségi mutatókat. A gazdaságilag fejlettebb régiók, például Budapest és Vas megye, kedvezőbb eredményeket értek el, míg a kevésbé fejlett területeken, például Szabolcs-Szatmár-Bereg és Jász-Nagykun-Szolnok megyében a legkedvezőtlenebbek az adatok.
Kép: gerinces.blog.hu
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!