Egy szakma, ami nem csak hivatást, hanem biztos megélhetést is ad

Megosztás

Az elmúlt hónapokban a védőnői szolgálat munkáját mutattuk be az olvasóknak. Nem véletlen, hogy számos interjút és cikket szántunk az Európában egyedülálló, hungarikum minősítéssel rendelkező szakma megismertetésére. Annál is inkább, mert minden várandós nőnek és minden édesanyának alanyi jogon, tehát térítésmentesen jár a védőnői szolgáltatás. Ennek köszönhetően egyetlen család sem marad támasz nélkül, miután a csecsemőt hazaviszi a szülészeti osztályról. A jól képzett szakemberek ugyanis a várandósság idejétől, a középiskola befejezéséig kísérik figyelemmel a gyermekek fejlődését. Segítik a szülés utáni időszakban az édesanyát a gondozás elsajátításában, biztosítják a kötelező oltások meglétét, szorosan együttműködnek a gyermekorvossal, valamint az óvodákban és az iskolákban is rendelkezésre állnak. Mondhatjuk, hogy a védőnői szolgálat az, amely a legtöbbet tudja a gyermekről és a családról, ezért a leghatékonyabb segítséget nyújtja az érintetteknek.

Ahhoz, hogy a védőnők ezt a sokrétű feladatot magas szakmai színvonalon tudják ellátni, széleskörű képzettségre van szükség. A Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyeiek szerencsés helyzetben vannak ebben, mivel a Miskolci Egyetem Egészségtudományi Karán a védőnői szak nem csak az alapképzésen sajátítható el, hanem MSc képzés keretébenterületi szakvédőnő, kórházi szakvédőnő, ifjúsági szakvédőnő, valamint család- és nővédelmi szakvédőnő képesítést is szerezhetnek a felvételt nyert hallgatók.

Biztos elhelyezkedésre számíthatnak a védőnőkMint az egészségügy szinte minden területe, a védőnői szolgálat is küzd szakemberhiánnyal. Ezért elmondható, hogy aki sikeresen megszerzi a diplomát, az már az egyetem befejezésekor számíthat arra, hogy el tud helyezkedni. Ez azt jelenti, hogy a megélhetés hosszú távon biztosított a védőnők számára.

A kihívásokra is felhívtuk a figyelmet

Nem csak a szakma szépségeiről beszéltünk. Arról is szót ejtettünk, hogy milyen nehézségekkel kell szembenézni a mindennapokban azoknak, akik ezt a hivatást választják. Olyan családokkal is találkoznak a munkájuk során, amelyek hátrányos helyzetük miatt akár kilátástalan helyzetbe is kerülnek, azonban koránt sem egyszerű egy gyermek családból történő szükségszerű kiemelésénél közreműködni. Ugyanakkor nem kétséges, hogy a veszélyeztetett vagy bántalmazott gyermeknek sokkal biztonságosabb, ha olyan családba kerülhet, ahol megfelelően tudnak gondoskodni róla.

Még nem értük el az európai szintet

Bár számos területen valóban eredményes az együttműködés, jócskán akad még tennivaló. A védőnők a képzés során felkészítést kapnak olyan egészségügyi feladatban való részvételre is, mint a méhnyakrák szűrés elősegítése, amivel életeket lehet megmenteni. Ugyanis sok nő nem vesz részt rendszeresen például nőgyógyászati szűrésen, ami komoly kockázatot jelent, hiszen a túl későn felfedezett betegség halálos kimenetellel is járhat. A védőnő a képzettségének köszönhetően bevonható a méhnyakrák szűrésbe. Egyrészt a megelőzéssel kapcsolatos tájékoztatásban, másrészt a kenetvételben tud tevékenyen részt venni. Ehhez azonban konkrét felhatalmazásra, szerződéses felkérésre van szükség, amit nem kapnak meg minden körzetben. Pedig a statisztikai adatok alapján Borsod-Abaúj-Zemplén és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében is az országos átlagnál magasabb a halállal végződő méhnyakrákos megbetegedések száma, éppen a szűrővizsgálatokon való alacsony részvételnek köszönhetően.

Mindezzel együtt nem kétséges, hogy a védőnői szolgálat megérdemelten vált hungarikummá. Az immáron 110 éve jelenlévő, a családokat segítő szakmában elhivatottan dolgozók olyan biztonságot adó feladatkört látnak el, ami pótolhatatlan az édesanyák számára.

Csaba Beatrix

fotók: BORSOD24

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek