A magyar ipar egyik ikonikus márkája, a Tisza Cipő, számtalan emléket őriz a hazai divat és mindennapi élet színes történetéből. Egy lelkes gyűjtő, aki több száz darabos gyűjteményt birtokol, most relikviákat és további cipőket keres, hogy teljessé tegye kollekcióját. Emellett azon dolgozik, hogy gyűjteményének méltó helyet találjon egy kiállítás formájában.
A gyűjtemény már eddig is bemutatásra került néhány alkalommal, ám a tulajdonos nem szeretné, ha az értékes darabok elhagynák a megyét, amelyek szorosan kötődik a martfűi Tisza Cipőgyár történetéhez.
A tulajdonos a közösség segítségét kéri, hogy megtalálja a tökéletes helyszínt a kiállítás számára, valamint hogy további darabokkal és információkkal gazdagíthassa kollekcióját. A cél, hogy a gyűjtemény teljes pompájában bemutatható legyen, és a közönség – legyen szó fiatalokról vagy idősebbekről – közelebbről megismerhesse a Tisza Cipők történetét.
A Tisza cipő története igencsak régre nyúlik vissza. A cseh Tomas Jan Bata hazánkban alapította meg a Cipőipari és Kereskedelmi Társaságot (CIKTA), amely átvette a felvidéki üzleteket, illetve új tervet dolgozott ki a cipőgyártásra és -kereskedelemre. A CIKTA ennek jegyében 460 holdnyi területet vásárolt Martfűn, majd 1941-re felépítette Közép-Kelet Európa legmodernebb és legnagyobb cipőgyárát, ahol több ezer munkás serénykedett a lábbeliken. Itt zajlott a cipőgyártás, míg a gumi és bőrgyártást az érsekújvári üzemben végezték.
A gyűjtő nyitott minden ötletre, javaslatra és támogatásra, amelyek segítenek abban, hogy a Tisza Cipő-kollekció méltó otthonra találjon. Akár helyszínjavaslat, akár újabb darabok felajánlása révén, bárki hozzájárulhat ahhoz, hogy ez az egyedülálló kollekció továbbra is Szolnok megye büszkesége maradjon.
Kép: Farkas Attila Fb
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!