Nemrég ért véget Orbán Viktor év végi rendkívüli, nemzetközi sajtótájékoztatója, ami az LMP szerint egy rendkívüli felelősséghárító showműsor volt. Hiszen a miniszterelnök arról beszélt, hogy kormányzás helyett, hogyan lehet áthárítani a felelősséget különböző szereplőkre, mondta Kanász-Nagy Máté az LMP országgyűlési képviselője.
A politikus szerint Orbán sajtótájékoztatójából megtudhattuk, hogy az inflációért Matolcsy György jegybankelnök a felelős, a miniszterelnök rá hárította a rekordmértékű inflációt. Az energiaválságért az Európai Unió lett megnevezve felelősként, a szomszédban dúló háborúért pedig nem az oroszok.
Gyakorlatilag a magyar kormány az idei évben az energia és szociális válság időszakában, a rekord magas infláció során nem kormányoz, és nem a megoldásokat keresi, hanem a felelősséget hárítja át.
Az LMP külön megszólítva érezte magát akkor, amikor a miniszterelnök az atomenergiáról beszélt. Kanász-Nagy szerint látszódott Orbán Viktoron, hogy ideges amiért a projekt még mindig nem indult el, itt is a felelősöket kereste, szerinte a magyar ellenzék akadályozta meg a Paks II. projektet. Az LMP felvállalja, hogy minden lehetséges eszközzel küzdenek Paks II. ellen, hiszen ez egy rossz elgondolás, rossz üzlet, és rossz kivitelezővel is valósítanák ezt meg. Az évszázad legdrágább, vélhetően soha meg nem térülő beruházásról van szó, ráadásul atomenergia helyett a megújuló energiákat kellene támogatni, azonban a magyar kormány épp ezt próbálja megakadályozni különböző tiltásokkal és külön adókkal.
Kanász-Nagy úgy fogalmazott, ha energiaválságról van szó, akkor teljesen egyértelmű, hogy csak egy radikális zöldfordulattal lehetne kijönni a válságból, ezért az LMP olyan intézkedéseket szorgalmaz, mint a megújuló energiák támogatása, legyen az nap- vagy szélenergia, a közösségi közlekedés fejlesztése, vagy egy országos épületszigetelési program bevezetése. Az LMP szerint a felelősség áthárítása helyett zöldfordulatra van szükség.
Végül a pedagógusok béremeléséről is beszélt a zöldek képviselője, hiszen Orbán azt mondta, hogy a jelenlegi gazdasági helyzet csupán egy tíz százalékos béremelést enged meg a tanárok számára, ami mindössze az infláció fele. Kanász-Nagy szerint döntés kérdése, hogy mire költünk a költségvetésből: a multikra, vagy a pedagógusok béremelésére. A kormány döntött, számukra fontosabb a multinacionális nagyvállalatok támogatása, mint a magyar pedagógustársadalom béremelése.