Napokkal ezelőtt a Szol24-en is beszámoltunk Hadházy Ákos korrupciókutató országgyűlési képviselő egyik legújabb, Szolnok megyét érintő találatáról. Törökszentmiklóson 1,6 milliárd forint uniós támogatást kapott egy „növénygenetikai kutatóközpont”, a projektet pedig a Varga Mihály MNB-elnökhöz köthető Horváth László, kazah tiszteletbeli konzul vezette mezőgazdasági cég valósította meg. Kérdésekkel fordultunk Markót Imre polgármester felé.
A politikus személyesen látogatott el a helyszínre, ahol szerinte mindössze egy üres melegház, néhány bútorozatlan iroda és pár poszter fogadta. Kutatási eredményekről érdeklődve a helyszínen azt mondták neki, hogy nem születtek eredmények, de ez nem is volt feltétel, csupán annyi, hogy a végén valamilyen „terméket” tudjanak felmutatni – például vetőmagot.
A projekt hivatalos dokumentációja is tele van Hadházy szerint értelmetlen, sablonos szövegekkel. A célok között például a városi zöldterületek kialakítása, fitoremediációs eljárások és gyógynövények génmegőrzése szerepel, de ezek mögött semmi konkrét teljesítmény nem áll.
A költségek részletezése során kiderült:
- vásároltak mezőgazdasági gépeket (műtrágyaszóró, vetőgép) több tízezer euró értékben,
- 14 millió forint ment el egy „kutatási együttműködést segítő” weboldalra,
- 17 milliót fizettek a rózsakutató csoport elindítására,
- ugyanazért a kutatási feladatért két külön szereplő is fizetséget kapott, összesen több mint 8 millió forintot.
Végül azt is megemlíti, hogy a projektekben néhány valódi kutató is kapott napidíjat, ezzel pedig – Hadházy szerint – a hatalom eléri, hogy később könnyen zsarolhatóvá váljanak az értelmiség tagjai.
Szerettük volna megadni a lehetőséget a törökszentmiklósi városvezetésnek, hogy megszólaljon a témában, ezért július 11-én kérdésekkel fordultunk Markót Imre polgármesterhez, aki 2014 és 2019 között a Jobbik színeiben, majd azóta az Otthonunk Szentmiklós Egyesület által vezeti a települést.
“A Pannon régió növényeinek genetikai hasznosítása” projekt kapcsán az alábbi kérdéseket irányítottuk a titkársághoz:
1: Polgármester úr tudott-e arról, hogy Törökszentmiklós határában 1,6 milliárd forint uniós támogatásból egy olyan növénygenetikai kutatóközpont épült, amelynek működése és eredményei a nyilvánosság számára gyakorlatilag láthatatlanok?
2: Az önkormányzat kapott-e bármilyen tájékoztatást a projekt során a Törökszentmiklósi Mezőgazdasági Zrt.-től vagy a projekt konzorciumi partnereitől a fejlesztés céljáról, tartalmáról, illetve várható közhasznáról?
3: Polgármesterként szándékozik-e kezdeményezni, hogy a projekt uniós és hazai támogatásának felhasználását független szakmai és pénzügyi vizsgálat tárja fel?
Választ sajnos azóta sem kaptunk, amennyiben változás állna be, cikkünket frissítjük.
FRISSÍTÉS: Markót Imre július 16-án, délután megküldött levelében elárulta, először 2014. őszén kapott előzetes tájékoztatást a Törökszentmiklósi Mezőgazdasági Zrt pályázati szándékáról.
„És később meghívottként – többed magammal – részt vettem évekkel ezelőtt azon a sajtó nyilvános rendezvényen, ahol bemutatásra került a Facebook-posztban említett kutatóközpont és a kutatásban részvevő egyetemek különböző előadásokat is tartottak a projektről. A projekt támogatási összegét nem ismertem és sajnos nem követtem nyomon az elmúlt években a projekt eredményeit.”
A városvezető hozzátette, arról nincs információja, hogy a projekt befejezését követően a kutatás folytatódott-e, illetve milyen eredményei lettek, valamint kiemelte, hogy Törökszentmiklós Városi Önkormányzat nem vett részt a projektben és ő maga sem rendelkezik kellő információval arra vonatkozóan, hogy objektíven meg tudja ítélni a projekt megvalósulását.
Kép: Hadházy Ákos Fb
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!