Egy öntudatos közösség, dübörgő kamionok, vitába torkolló lakossági fórum, „nyikorgó” lakosok: Szolnokon, a Gyökér utcában és annak környékén vagyunk, aminek problémájáról először idén februárban írtunk a Szol24-en. A szomszédos utcából a postadepó forgalmának egy részét átterelték ide, ezáltal elviselhetetlenné vált a folyamatos kamionszáguldás és vele együtt az ezzel járó zajhatás. Az egyik ott élő segítségével jártuk körbe a konfliktust.
Nem túl kellemes hangulatú, inkább indulatosnak mondható lakossági fórumot tartottak a Gyökér utca volt cukorgyári kisebédlőjében februárban. Szolnok akkori polgármestere, Szalay Ferenc nem bírta kezelni a helyzetet, az ott élő lakosokat “nyikorgóknak” nevezte, akik, amennyiben kitiltják az ottani üzemeket, majd azért fognak panaszkodni, mert megszűnnek a munkahelyek.
Szalay akkor arról is beszélt, meg kellett volna nézni, hova költöznek, hiszen ez nem egy lakóövezet, hanem a megyeszékhely kiemelten fontos ipari területe.
A városrész életében aktív Soós Priszcilla ellenben azt mondta portálunknak, a hatályos jogszabályok értelmében iparterületen lakóházak önállóan nem helyezhetőek el, azaz a Cukorgyár megszűnése után módosítani kellett volna az ipari övezetben lévő Gyökér utca nagy részét.
A fél évvel ezelőtti fórumon a főépítész, Pataki Ferenc nem szólalt fel, de az idei választások után értesüléseink szerint már nem látta akadályát annak, hogy a lakótelep területét visszasorolják építési övezetbe.
Módosítási kérelmet nyújtottak be a lakók, erről kapcsolatban pedig Pataki arról tájékoztatta őket, hogy előkészíti a javaslatot és benyújtja a közgyűlés számára. A közösséget Soós képviselte, a 2019-2024-es ciklus utolsó ülésén, szeptember 26-án valóban tárgyaltak is a Gyökér utca 2-8. sz. és Tószegi út 43-45/d sz. ingatlanok építési övezetbe sorolásáról.
Az előterjesztés szerint a kialakult adottságoknak megfelelően kisvárosias lakóterületbe sorolják. Nem elhanyagolható részlet, hogy az épületek a regionális szennvíztisztító telep védőtávolságába esnek, a szabályozás pedig azt mondja ki, hogy a bűzös, fertőzésveszélyes és erősen szennyező telephely miatt az épületek nem bővíthetők, csak felújíthatók. A főépítészi vélemény alapján az előterjesztésben leírásra került, hogy felmentést kell kérni a szennvíztisztító miatti korlátozás alól.
A lakók továbbra is kérik, hogy az az egész Gyökér utcára vonatkozóan módosítsák az övezeti besorolást, de az összkép a közgyűlés elé terjesztett határozat ellenére sem pozitív. Sokan panaszkodnak, hogy nagyon kevés teljesült abból, amit az önkormányzat a különböző fórumokon ígért: nem lett második fekvőrendőr és zajvédő, se a vízelvezetés megoldva.
A problémák mellett a Szol24-nek Soós Priszcilla a közösség előremutató és aktív hozzállásáról is beszélt.
„A Gyökér utcában lakók nem keseredtek el és nagyon sokat dolgoztak azon, hogy szebbé és élhetőbbe tegyék lakókörnyezetüket. Szemetet szednek, füvet vágnak, cégeket kérnek meg, hogy lemezeljék le a telephelyüket, vagy tegyék rendbe az utcafrontot. Több cég szívesen közreműködik a lakóközösség munkájának segítésében. A lakóközösség gyűjtötte össze a pénzt a Gyökér utcában lévő cégek segítségével az ikonikus vaskapu felújítására, hogy szebb legyen a lakótelep eleje és ez az egy emlék megmaradhasson a régi gyár tiszteletére“.
Szolnokon közel egy évszázadon át minden ősszel tudni lehetett, hogy a cukorrépa-feldolgozás, vagyis a cukorgyár “kampánya” hamarosan kezdetét veszi. Ez az időszak évről évre rengeteg idénymunkásnak és családjuknak adott lehetőséget arra, hogy szerény megélhetéshez jussanak, miközben az állandó alkalmazottak a cukorgyári lakótelepről járhattak be munkahelyükre, amely stabil megélhetést biztosított számukra.
Az 1912-ben alapított Szolnoki Cukorgyár Zrt. két évvel később kezdte meg működését. A gyorsan fejlődő ipar vonzására Szolnok kedvező földrajzi adottságai révén ingyenes telket, 30 éves adómentességet, valamint kamatmentes hitelt biztosított a gyárnak. A csongrádi cukorrépa-termelők jobb kiszolgálása érdekében a MÁV vasútvonalakat fejlesztett és a környékbeli településeken, mint Abony, Törökszentmiklós és Tószeg, földeket béreltek.
A rendszerváltás után az MDF-kormány idején privatizálták, a ’90-es évek elején a Béghin-Say francia vállalat szerzett tulajdonrészt és irányítási jogosultságot. 2003 márciusában a többségi tulajdonos a Nordzucker AG lett. Innentől kezdődött a hanyatlás, majd nem sokkal később a teljes bezárás.
Az identitás azonban a helyiekkel maradt, a közösség idén nyáron több száz négyzetméter régi, szocreál betonfalat festett le és dekorált ki; többek között készült Stadler vonat, mesefal és Cukorgyári emlékfal is, illetve új utcatáblát kapott a Gyökér utca, aminek Soós szerint az üzenete, hogy új időszámítás vette kezdetét.
Úgy véli, ha a másik fél is partner lesz, a leamortizált utcából a lakók a legszebbet és a legjobbat fogják kihozni. A szeptember végén indított petíciójukban azt kérik az önkormányzattól, hogy döntsék el végre, mit szeretnének: ipari területet fenntartani, vagy lakótelepet, mert úgy vélik, a kettő együtt nem működik és a hatályos jogszabály sem engedi ezt a kettősséget.
Az ezzel kapcsolatos kérdésünkkel megkerestük Molnár Ivánt, a körzet önkormányzati képviselőjét. Amennyiben érkezik válasz, a cikkünket frissítjük, bár október 11-én (pénteken), délután négy órától a lakosok ismét szemtől szembe közvetíthetik a panaszaikat számára egy fórum keretében.
FRISSÍTÉS: Megérkezett Molnár Iván képviselő válasza október 9-én, amit teljes terjedelmében közlünk: „A fórum témája nem kapcsolódik a petícióhoz, a Kis-Gyökér úttal kapcsolatban hívtam össze az ott élőket október 11-re. A petícióban szereplő kérdések és kérések a hatáskörömet és lehetőségeimet messze meghaladják, így nem vagyok illetékes arról nyilatkozni. Az új közgyűlés csak október 10-én alakul meg, ennek következtében nem tudok Önnek abban segíteni, hogy milyen döntés várható”.
Képek: Szolnoki Többség Fb, Soós Priszcilla, egykor.hu, Szolnok TV (pillanatkép)
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz.