Bódi Mátyást, a Választási Földrajz szakértőjét látta vendégül Dull Szabolcs újságíró az Ötpontban legutóbbi adásában. Az elemző szerint a jövő évi választások a Tisza Párt számára egy nagy kihívásokat tartogató, fokozatosan nehezedő politikai hegymászás lesz, és több szakaszt is sikeresen kell teljesíteniük ahhoz, hogy elérjék céljaikat: akár a kormányváltást, akár a kétharmados parlamenti többséget. A közösségi oldalán megosztott térkép alapján Jász-Nagykun-Szolnok megye is sok izgalmat rejt magában.
Bódi koncepciója szerint az első lépés a Tisza-győzelem felé az „alaptábor“, vagyis a fővárosi (16) és a fontosabb agglomerációs (6), illetve néhány megyeszékhelyet tartalmazó vidéki választókerület (15) megnyerése. Ezek a körzetek társadalmilag kedvező terepet jelentenek Magyar Péter számára, jellemzően diplomás, magas jövedelmű, önálló egzisztenciával rendelkező szavazók tömörülnek ezekben a térségekben.
Ezek a területek közelebb vannak Budapesthez, sűrűbben lakottak és már korábbi választásokon is gyengébben teljesített a Fidesz. Ha ezeket nem nyerik meg jövő tavasszal, a kormányváltás esélye minimális.
Az alaptáborba tartozik Jász-Nagykun-Szolnok megye 1. számú egyéni, szolnoki központú választókerülete.
Ha az alaptábor stabil, a következő cél a kormányváltáshoz szükséges 56 egyéni győzelem elérése. Ebbe beletartozik néhány Pest megyei, nagyvárosi és balatoni választókerület is. A Balaton környéke érdekes kivétel, hiszen nincs nagyváros, de a társadalmi összetétel és a politikai hangulat miatt ezek is nyitott körzetek.

A „csúcstámadáshoz”, vagyis a kétharmados többséghez már olyan körzeteket kell hozni a Tiszának, ahol korábban nem volt reális esély nem fideszes győzelemre: ezek közé tartozik Kaposvár, vagy Zalaegerszeg. Általában kisebb települések, vidéki jellegű körzetek tartoznak ide, ahol komoly társadalmi-kulturális kihívás jelenthet a választók megszólítása.
Bódi megközelítése szerint a jászberényi, illetve a törökszentmiklósi központú választókerület ebbe a kategóriába tartozik, tehát a Tiszának kötelező megnyernie, ha kétharmadot szeretne.
Végül elérkezünk a „narancsvidékhez“, az olyan Fidesz-fellegvárakhoz, ahol egyelőre nem reális a TISZA áttörése, de szimbolikus jelentőségük nagy. Ha itt sikerülne nyerni, az a kormányoldal totális vereségét jelentené, egyelőre azonban ezek elérhetetlennek tűnnek.
Ilyen kormánypárti fellegvár Karcag és környéke, ahol F. Kovács Sándor 2022-ben majdnem 2/3-os szavazataránnyal nyert.
Képek: Budapest Business Journal, Választási Földrajz Fb
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!