Ahogy a Szol24-en megírtuk, pár napig úgy tűnt, hogy a Zagyva kotrása leállt a lakossági és civil tiltakozások nyomására, az Átlátszó július 18-án készült videóriportja szerint a munkálatok most mégis tovább zajlanak a folyóparton. A mederkotrást hivatalosan az aszály elleni védekezéssel indokolták, ennek ellenére számos természetvédelmi szervezet és szakértő szerint a beavatkozás súlyos károkat okoz a helyi ökoszisztémában.
A botrány múlt héten robbant ki, amikor Szendőfi Balázs halkutató és természetfilmes, aki már korábban is több hasonló ügyre hívta fel a figyelmet – a Zagyva felső szakaszán, a Maconkai-víztározó térségében (Bátonyterenye környéke) rögzített videóját közzétette.
A környezetvédők aggodalma szerint a madarak költési időszakában végzett kotrás közvetlen veszélyt jelent a fiókáikat nevelő madarakra, valamint a halak, kétéltűek és rovarok élőhelyeire is. Emellett a meder mélyítése és a növényzet eltávolítása tovább gyorsíthatja a víz elpárolgását, ami súlyosbíthatja az amúgy is kritikus vízhiányt.
A vízügyi hatóság, az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) ugyanakkor azt állította, hogy minden szükséges engedéllyel rendelkeznek, a munkálatokat egyeztették a Bükki Nemzeti Parkkal és a védett állatok számára kijelölték a megőrzendő búvóhelyeket is.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Nógrád Megyei Helyi Csoportja azonban a Qubit kérdésére úgy nyilatkozott, hogy a meghagyott növényzeti sávok ugyan adhatnak némi menedéket az állatoknak, de messze nem elegendőek az élővilág megfelelő védelméhez. Az Átlátszó szerette volna megszólaltatni az OVF illetékeseit is a témában, de a hivatal nem élt a nyilatkozati lehetőséggel.
Kép: Szendőfi Balázs YouTube (pillanatkép)
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!