Az aszály és a vízgazdálkodás kérdése kiemelt jelentőségű a magyar agrárium jövője szempontjából – hangsúlyozta Hubai Imre, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Karcagi Nemzeti Éghajlat- és Tájkutatási Központjának megalakulása alkalmából tartott ünnepségen.
Az újonnan kinevezett államtitkár szerint a klímaváltozás globális kihívása különösen érzékenyen érinti az agrárszektort. A fenntartható mezőgazdasági termeléshez elengedhetetlen a vízkészletekkel való felelős gazdálkodás, amely nemcsak a termelők, hanem a jövő nemzedékei számára is létfontosságú.
Hubai kiemelte: a vízgazdálkodás hatékony megújítása csak egy tudatos, hosszú távra tervező gazdaságpolitika révén valósítható meg, emiatt célzott programok elindítását támogatják – ilyen például az Aszályvédelmi Operatív Törzs, a Vizet a Tájba Program, valamint az Agro-ökológiai Program, amelyek célja a gazdák és a vízügyi ágazat szereplőinek segítése.
„Az elmúlt évtizedek tudományos eredményei most különösen felértékelődnek, mivel látjuk, mekkora szükség van a kutatók által felhalmozott tudásra. Közös cél egy fenntarthatóbb, alkalmazott kutatásra és országos fejlesztésre épülő modell kialakítása, amely illeszkedik az Alföld mezőgazdaságának új kihívásaihoz is” – mondta.
Az államtitkár szerint a Karcagon felhalmozott tudás és kutatási háttér hosszú távon is erősítheti a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatokat. A térség vízgazdálkodása különösen érzékeny, hiszen a Közép-Tisza mente nagyrészt más országokból érkező vízkészletekre támaszkodik.
A jövőben akár vízlépcsők vagy új tározók kiépítésére is szükség lehet, hogy a meglévő 1200 kilométeres csatornahálózat életképes, versenyképes és jól termő agrárterületeket szolgálhasson ki.
Kép: Getty Images
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!