A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat legújabb, novemberben megjelent adatai alapján nehéz lenne pozitívan fogalmazni a Jász-Nagykun-Szolnok megyei munkanélküliségi mutatókat illetően. Nagyok a különbségek a települések és megyék vonatkozásában is, Nógrádban például több mint hétszeres a ráta a nyugati országrészben található Győr-Moson-Sopronhoz viszonyítva.
Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár természetesen sikerkommunikált, megemlítve, hogy idén novemberében összesen 224.914-en voltak állás nélkül Magyarországon, ami az előző év azonos időszakához képest nagyjából 1200 fős csökkenést jelent.
Ettől függetlenül ez a tiszburai valóságon nem sokat szépít, ami Jász-Nagykun-Szolnok megye – talán minden tekintetben – legrosszabb körülmények között sínylődő települése: az adatok szerint itt 1960 munkaképes korú lakos éli mindennapjait, és közülük 326 fő nyilvántartott álláskereső. Ez 16,63%-os mutatót jelent.
Megyénkben Szászberek viszi a prímet, ha a pozitív foglalkoztatottsági arányról van szó – a 602 munkaképes korú lakosából mindössze 13 főt tartanak nyilván álláskeresőként, ami rendkívül alacsony, 2,16%-os arány.
A megyeszékhely, Szolnok jobban teljesít a megyei átlagnál, a maga 3,46%-ával itt 43 028 munkaképes korú ember él, közülük 1488 fő nem talál munkát.
A többi város adatai már vegyesebb képet mutatnak: Jászberény 3,55%-os, Kisújszállás 4,83%-os, Mezőtúr 5,82%-os, míg Túrkeve 5,14%-os munkanélküliségi arányt produkál. Karcagon viszont drámai helyzet alakult ki, hiszen itt a munkaképes lakosság 7,1%-a van állás nélkül.
Ha kitekintünk országos szintre, még nagyobb különbségeket látunk, kifejezetten a keleti és nyugati országrészek között. Nógrád megyében a munkanélküliség eléri a 8,39%-ot, míg Borsod-Abaúj-Zemplénben ez az arány 8,24%. Ezzel szemben Győr-Moson-Sopron szinte irreálisnak tűnő adatokat mutat: mindössze 1,18%-os a munkanélküliségi ráta, ami az ország legkedvezőbb aránya.
A területi alapú egyenlőtlenség szembetűnő, ahogy említettük, a Nógrád és Győr-Moson-Sopron közötti különbség több mint hétszeres, ami jól mutatja, hogy Magyarországon a régiók foglalkoztatottsági helyzete között továbbra is óriási szakadék tátong.
Kép: ausztriaiadosopron.hu
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!