Ismét tűzifacsalók jelentek meg, a Nébih elővigyázatosságot kér

Megosztás

A tűzifacsalók újabb módszerekkel próbálnak pénzt szerezni a vásárlóktól, ezúttal a Nagykunsági Erdészeti és Faipari Zrt. (NEFAG) nevében kibocsátott hamis szállítólevelekkel kértek előre utalást a jóhiszemű megrendelőktől. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) gyorsan beazonosította a csalókat egy telefonos próbavásárlás révén, végül a gyanús viselkedésük által buktak le.

A csalók egy telefonos beszélgetés során azt állították, hogy rendelkeznek EUTR azonosítóval, ami hitelességet sugallt, de amikor a Nébih munkatársa elkérte az azonosítót, ők megtagadták annak megadását arra hivatkozva, hogy az adat visszaélésekre adhat lehetőséget. Az ellenőr, aki ekkor felfedte kilétét, tisztázta, hogy az EUTR azonosító valójában nyilvános információ. Ekkor bontották a vonalat.

A Nébih azonnali figyelmeztetést adott ki, hogy a 06-30/071-5176-os telefonszámon senki ne rendeljen tűzifát, valamint ne utaljon a 12100011-11260435 és a 10700048-75412465-51100005 számlaszámokra. A csalók által hamisan használt szállítóleveleken a NEFAG Zrt. valós adatai szerepeltek, mint például cím és adószám, viszont a bankszámlaszám Bakos Sándor Roland nevén volt feltüntetve, ami idegen volt az erdőgazdaság számára.

A Nébih a lakosság számára kiemelten ajánlja, hogy csak ismert, hivatalos telephellyel rendelkező kereskedőktől vásároljanak tűzifát. A Nébih honlapján kereshető formában hozzáférhető a jogszerűtlen hirdetések adatbázisa, ahol az ilyen csalásokhoz használt telefonszámok, bankszámlaszámok és más adatok is megtekinthetők, így itt mindig érdemes ellenőrizni a hirdetett adatokat.

A tűzifavásárlás során különösen fontos az elővigyázatosság: a túl alacsony ár, a szállítási költségek minimalizálása, valamint az egész országra kiterjedő szállítási ígéretek figyelmeztető jelek lehetnek. Emellett készítettek tűzifavásárlás ellenőrző listát is:

  • 1. Vásároljon ismert kereskedőtől, erdőgazdálkodótól, aki a termékre vonatkozó adatokkal ellátott szállítójegyet és tűzifavásárlási tájékoztatót is biztosít, a Nébih-nél regisztrálta tevékenységét, így EUTR technikai azonosító számmal rendelkezik.
  • 2. A telephellyel, nyitvatartási idővel működő kereskedők megbízhatóbbak a csak tűzifa közvetítéssel foglalkozókkal szemben.
  • 3. Ha hirdetés alapján vásárol, ellenőrizze, szerepel-e benne az EUTR azonosító. E nélkül érdemes más eladót keresni.
  • 4. Ha van EUTR azonosító, ellenőrizze a számot a Nébih honlapján.
  • 5. Ellenőrizze a telefonszámot a Nébih fekete listáján.
  • 6. Tűzifát csak szállítójeggyel vegyen át! 
  • 7. Lerakodás előtt alaposan nézze meg a kiszállított fát! 
  • 8. Soha ne utaljon előre pénzt, főleg ismeretlen hirdetőknek!
  • 9. Legyen nagyon óvatos, ha a hirdető regisztrált székhelyétől távol vagy az ország egész területére vállal szállítást. A magas fajlagos szállítási költség mellett sem önnek, sem a kereskedőnek nem éri meg kisebb mennyiséget messze vinni!
  • 10. Előre lehetőség szerint csak telephelyen, a kereskedő, erdőgazdálkodó pénztárában fizessen. Ismeretlen szállítónál csak díjbekérő alapján, az EUTR számhoz tartozó névre utaljon.
  • 11. Ha teheti, inkább köbméterben mérve, térfogatra vegye a tüzelőt, így könnyebben ellenőrizhető a mennyisége, a fa víztartalma pedig nem befolyásolja a megvett mennyiséget!
  • 12. Ha tömegre vásárol tűzifát, figyeljen oda, hogy csak hitelesített mérlegen mért, mérlegjegy, vagy más, mérlegelést hitelesítő dokumentum alapján kiállított számla birtokában fizessen.
  • 13. Ha frissen kitermelt faanyagot vásárol igyekezzen minél hamarabb felhasítani és fedett, szellős helyen tárolni. Ősszel és télen a faanyag már lassan szárad szabadtérben. Nem ideális, de megoldás lehet, ha a tüzelés előtt a felhasított faanyagot néhány hétig fűtött, rendszeresen szellőztetett helyen (pl. kazánházban) előszárítjuk.
  • 14. Ha száraz fával fűt, akár 30%-ot is spórolhat!
  • 15. Ha úgy érzi, vagy azt tapasztalja, hogy megtévesztés áldozata lett, és az eladó nem hajlandó az egyeztetésre, őrizze meg az eladótól kapott bizonylatokat, és írja meg panaszát a Nébih-nek.

Kép: vest.hu

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek