A JNSZ megyei parlagfűnél csak a bírság összege lehet magasabb

Megosztás

Rohamosan közelítünk a parlagfű virágzási időszakához, ami nemcsak annak a becslések szerint 1.5 millió allergiásnak rossz hír, aki a tünetektől szenved, de azoknak is, akik kerttel vagy földterülettel rendelkeznek, hiszen ők komoly bírságra számíthatnak, ha megtalálható a területükön az allergén növény.

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) már a múlt hétvégén jelezte, hogy a parlagfű pollenkoncentrációja több helyen is elérheti a tüneteket okozó közepes szintet. Az intézmény közlése szerint a korábbi évekhez képest csapadékosabb és melegebb nyári időjárás kifejezetten kedvezett a parlagfű növekedésének, így javasolták, hogy a növény virágporára érzékenyek a lehető leghamarabb kezdjék meg az allergiás tünetek erősségének mérséklését célzó gyógyszeres kezelést – számolt be a hírről a Pénzcentrum.hu

A növények túlnyomó többségénél a napokban zajlik a vegetatív stádiumból a generatív stádiumba való átmenet, de már megjelentek a virágbimbós állapotban lévő parlagfüvek is, sőt, a vármegyék többségében már a virágzás kezdetén lévő, virágzó növények is megjelentek, jóllehet ezek aránya még csak néhány százalékos volt a hét első felében.

Ez pedig azt is jelenti, hogy a szezon kezdetével megkezdődik a bírságolás is. A törvény értelmében a földhasználóknak kötelező megakadályozniuk a parlagfű virágzását a birtokukon. A kötelezettségüket elmulasztókra növényvédelmi bírságot szabhatnak ki, melynek összege a fertőzött terület nagyságától, illetve a földterület elhelyezkedésétől függ.

A legkisebb büntetési tételre azok számíthatnak, akiknek belterületen van 50 négyzetméternél kisebb földterületük – ebben az esetben a büntetés 15 ezer forint. Az 50-200 négyzetméter közötti földek esetében 15 és 50 ezer, a 200-1000 ezer négyzet közöttiek esetében pedig 50 és 100 ezer forint közötti büntetés szabható ki. Az ennél is nagyobb, ám 1 hektárnál kisebb földekre már 100 ezer és 750 ezer forint közötti büntetési tételre is számíthatunk, ám ha a föld mérete az 1 hektárt is meghaladja, akkor akár 5 millió forint is lehet a bírság maximális összege.

Más a helyzet akkor, ha a gyomos telek külterületen helyezkedik el – a büntetési tételek hasonlóak, ugyanakkor csak nagyobb földterületek után kerülnek kiszabásra:

  • 1 hektár alatt 15 ezer – 50 ezer forint,
  • 1 hektár vagy nagyobb, de 5 hektárnál kisebb földnél 50 ezertől 150 ezer forint,
  • 5 hektár vagy nagyobb, de 10 hektárnál kisebb földnél 150 ezertől 225 ezer forint,
  • 10 hektár vagy nagyobb, de 30 hektárnál kisebb földnél 225 ezertől 1 millió forint,
  • 30 hektár vagy nagyobb, de 50 hektárnál kisebb földnél 1 milliótól 2 millió forint,
  • 50 hektár vagy nagyobb, de 100 hektárnál kisebb földnél 2 milliótól 3,75 millió forint,
  • 100 hektár vagy nagyobb földnél pedig 3,75 milliótól 5 millió forintig terjedhet a büntetési tétel nagysága.

A tavalyi évben összesen 94 alkalommal szabtak ki belterületen bírságot, ezek közül a legmagasabb a 750 ezer forintos összeget is elérte. Az összes belterületen kiszabott bírság összege  4 122 000  forint volt. 

Lényegesen magasabb számokat találunk a külterületén kiszabott bírságok tekintetében. Összesen 1 845 bírsághatározatot szabott ki a Nébih, melyek 2 685 hektárnyi területet érintettek. Ebben az esetben a kiszabott büntetések összértéke 94 752 000 forint volt, melyen belül a legnagyobb tétel 3 750 000 forintot tett ki.

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre!

Kapcsolódó cikkek