Szolnok a vizek városa. És most nem arra kell gondolni, amit újabban a népnyelv a városról tart, miszerint ha nagyobb eső esik, akkor úszik a fél város és megtelik többek között a Széchenyi aluljáró, és árvíz van a Meder és a Bercsényi utcában.
Nem, hiszen Szolnok valóban a vizek városa, jó értelemben véve.
Számos közkúttal rendelkezik, amelyekből 0-24-ben folyik az áldásos ártézi víz.
Szolnok szinte minden területén van már ilyen kút. Nagy szolgálatot tettek ezek a kutak a cianidszennyezés idején, mert csak ezekből lehetett ivóvizet venni akkor.
A város egyik legrégibb mélyfúrású közkifolyója az Eötvös téren található. Emlékszik még valaki rá, hogy amikor a városban még nem volt ennyi kút, mint most van, itt órákat lehetett sorban állni vízért? Tanácsos volt késő este menni, akkor már kevesebben voltak.
Aztán új kutat fúrtak, sokaknak nem is nagyon tetszett ez, azt mondták, ez a víz már nem az a víz.
Később pedig díszes kinézetet kapott, két egykori SZDSZ-es önkormányzati képviselő, Fodor György és Polónyi János jóvoltából. Ekkor kapta a pelikán szobrot 1999-ben. A pelikán Ilauszky Tamás szobrászművész alkotása.
A díszkút 2021-ben felújításon, restauráláson esett át. E munkával Pogány Gábor Benő szobrászművészt bízták meg. A felújítás során a szobrot restaurálták, a keménymészkő kútfelületeket letisztították, kijavították, átcsiszolták, és lekezelték vizet lepergető bevonattal. A kúttestbe beépítettek egy új, vízszintes kőlapot, s ebbe rejtették el a háromágú rozsdamentes acélból készült kifolyócsövet.
Képünkön: Szolnok, 1982. augusztus 3. Sorban állnak az emberek, hogy vizet merítsenek a még 1895-ben fúrt artézi kútból Szolnokon. A város központjában lévő kút vize már csak csordogál, de mivel a lakosok nagyon megszerették, a városi tanács és a Víz- és Csatornamű Vállalat egymással összefogva a régi kút közelében újat furat. Fotó: Csikós Ferenc / MTI Nemzeti Fotótár