Rekordalacsony vízállás a Tiszán, tovább mélyülhet a válság

Megosztás

Soha nem mértek még ilyen alacsony vízállást a Tiszán, mint idén július 2-án. A szolnoki vízmérce, amelyet még a 19. század közepén telepítettek, ezen a napon mínusz 292 centimétert mutatott. Ez az érték egy centiméterrel alacsonyabb a korábbi, 2022-es negatív rekordnál. Az előrejelzések szerint, ha az aszály folytatódik, a helyzet tovább romolhat.

A Greenpeace szerint a Tisza vízhozamának drámai csökkenését a klímaválság súlyosbítja és azonnali, átfogó lépésekre van szükség. A szervezet áprilisban kamerát helyezett ki Tiszafürednél, hogy időről időre dokumentálja a folyó visszahúzódását: a májustól elérhető felvételeken jól látható, ahogy napról napra csökken a víz mennyisége.

Pribéli Levente, a Greenpeace biodiverzitás kampányfelelőse arra figyelmeztet, hogy a helyzet évről évre rosszabb, miközben a kormányzati döntések nem javítanak, hanem inkább súlyosbítják a vízhiányt. Szerinte a vízügy terén ugyan történnek pozitív lépések, de a mezőgazdaság és a gazdaság szerkezetének átalakítása nélkül a Kárpát-medence a kiszáradás felé tart.

A Greenpeace öt pontban fogalmazta meg, mit tartanak sürgős intézkedéseknek: ezek között szerepel a nagy vízigényű ipari beruházások, például akkumulátorgyárak tiltása, valamint az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése is.

A témáról a kormány is beszélt a legutóbbi kormányinfón: Gulyás Gergely elmondása szerint az idei és jövő évi költségvetésben 10 milliárd forintot különítettek el öntözésfejlesztésre, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a rendszerváltás idején jobb állapotban volt az öntözőrendszer, mint most.

Kép: Varga Jennifer

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek