Holoda Attila energetikai szakértő Miskolcon járt a múlt héten, majd a rádiónak is nyilatkozott. Feketén-fehéren rámutat, hogy a miniszterelnök állítása, miszerint az orosz gázzal kapcsolatos döntések miatt veszélybe került a rezsicsökkentés fenntarthatósága, nem állja meg a helyét.
Az elmúlt héten, az MTA Miskolci Területi Bizottsága és a Miskolci Egyetem meghívására, a Miskolci Akadémiai Esték rendezvénysorozat keretében volt szerencsém előadást tartani Miskolcon, az MTA ottani akadémiai székházában, az aktuális energiaellátási helyzetről, földgázról, kőolajról és villamosenergiáról is. A Klubrádiónak is nyilatkozott a szakértő ugyanerről a témáról.
„A kőolajimportunknak azért jelentős része Oroszországból származik, bár van valamekkora rész, amit a tengeri szállításból az Adria-vezetéken vagy más forrásokból szereznek be, de alapvetően orosz dominancia van” – mondta a műsor szerdai adásában Holoda Attila energetikai szakértő. Hozzátette, a kőolajtól eltérően megtehetné Magyarország, hogy földgázt máshonnan szerez be.
„Nyilván ennek megvannak a maga politikai és gazdasági okai is, hiszen jelen pillanatban Magyarország éppen azzal, hogy az ukrajnai vezeték végérvényesen leállításra került január 1-én, gyakorlatilag egy olyan tranzitszerepet tölt be az európai földgázrendszer, illetve az európai szomszédaink irányába, amit korábban szeretett volna elérni, aztán nem sikerült, most ez sikerült” – mondta.
Ez azért is nagy előny szerinte, mert az oroszok rákényszerülnek, hogy olcsóbban adják a földgázt a spotpiacon, „és ezen bizony nagyon komoly hasznot tud elérni a magyar villamosművek, mint ennek a fő beszállítója”.
A nem diverzifikált forrásoknak van azonban egy hátulütőjük, ha csak technikai hiba miatt is elakad az ellátás, nehéz pótolni, ilyen esetekre stratégiai tartalékokat kell felhalmozni a hiba elhárításáig. Ugyanez a probléma a Paks II. projekttel is, amelyet ugyan csak orosz technológiával és orosz fűtőelemek beszállításával terveztek, noha ez már megfelelő kivitelezéssel amerikai és francia úton is kikerülhető volna.
Összességében úgy látja Holoda, hogy a miniszterelnök állítása, miszerint ezzel veszélybe került a rezsicsökkentés fenntarthatósága, nem állja meg a helyét. „Mindenki pontosan tudja, hogy a rezsicsökkentés egy politikai döntés, egy politikai termék.” Azt is hozzátette, hogy mivel az oroszokkal kötött hosszútávú szerződések keretében sem vesszük olcsóbban a gázt, csak a holland gáztőzsde áraihoz igazodunk. Forrás: Klubrádió és Holoda Attila – Facebook.
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!