Ritka afrikai ragadozó bukkant fel Szolnok határában

kuhi

Megosztás

Nem mindennapi vendég ejtette ámulatba a napokban a hazai madármegfigyelőket: egy kuhi nevű ragadozó madár tűnt fel Besenyszög közelében, amit a magyar ornitológusok eddig mindössze hat alkalommal tudtak dokumentálni hazánkban.

A ritkaságot ezúttal Kiss Attila természetfotós örökítette meg, aki – mint kiderült – eredetileg bankákat szeretett volna lencsevégre kapni, ehelyett azonban jóval értékesebb “fotózsákmányra” bukkant.

A latin nevén Elanus caeruleus néven ismert madár elsősorban az afrikai kontinens lakója, fő előfordulási területe a Szaharától délre eső régiók. Európában csak a kontinens délnyugati részén telepedett meg, hazai felbukkanása pedig valódi szenzációnak számít. Szakértők szerint az ilyen északi “kiruccanások” hátterében gyakran a mediterrán ciklonok állhatnak, amelyek képesek akár több száz kilométerre is elsodorni e kisebb testű ragadozókat eredeti élőhelyüktől.

A besenyszögi példány egy jellegzetes “digógödörnél” pihent meg – ami ironikus módon épp egy madármegfigyelési projektterület része –, ahol mintegy fél órán át tartózkodott egy kiszáradt fűzfa ágán. A madár méreteit tekintve nem különösebben impozáns, tömege nem éri el a 400 grammot, szárnyfesztávolsága pedig egy méternél rövidebb. Étlapján főként rovarok, elsősorban sáskák szerepelnek.

A Madárfigyelő Szolnok Természetvédelmi Egyesület beszámolója szerint ugyanezen a helyen már 2020-ban is ritka vendéget figyeltek meg: akkor egy fekete békászó sas jeladós hibridje tűnt fel a területen. Úgy tűnik, ez a látszólag jelentéktelen környéki vizes élőhely különös vonzerőt gyakorol a ritka madárfajokra – ami még a helyi madarászokat is meglepi.

Ornitológusok szerint az elmúlt évek során a kuhi egyre gyakrabban bukkan fel hagyományos élőhelyétől északabbra, ami összefüggésben állhat a délnyugat-európai populáció fokozatos terjeszkedésével. Hogy ez a globális klímaváltozás egy újabb előjele, vagy egyszerűen csak a faj természetes területváltoztatási szokása, arról egyelőre megoszlanak a vélemények.

Címlapi fotó: Wikipedia

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek