Már a tavalyi év végén felkeltette a helyiek figyelmét, hogy a 2023-ban elsöprő többséggel megválasztott Közösen Jászberényért Egyesület (KJE) képviselőinek frakciófegyelme a társadalmi megbízatású, MSZP-s alpolgármester fizetésének emelését illetően megtört, majd a polgármester, Budai Lóránt egy Facebook-posztban, kurtán-furcsán jelentette be a népszerű jegyző távozását. Zavar az erőben, legalábbis a vezetésben? Bozsik Ferenc és Kertész Ottó önkormányzati képviselők, valamint Lukácsi Katalin avatta be a KlikkTV nézőit, miért tarthat az autokrácia felé a város irányítása.
Bozsik Ferenc a decemberről januárra folytatódó testületi vita kapcsán előrebocsátotta, szerinte nem egy törésről, inkább egy kijavítható repedésről van szó. A konfliktust Balogh Béla alpolgármester fizetésének meghatározása okozta, kezdetben hat KJE-s képviselő is a szavazatával fejezte ki, hogy nem ért egyet a törvényi maximumra emeléssel. A beszélgetésből viszont kiderül, nem kizárólag pénzkérdésről van szó, az MSZP-s politikus „módszerbeli, vezetéstechnikai” eszközeit is problematikusnak tartják.
„(…) a döntés, az esetek zömében az alpolgármesternél áll meg. Szerettük volna azt, hogy bizonyos döntésekben, amelyek adott esetben a körzeti képviselői munkával is kapcsolatosak, azokról mi ne csak a legvégén tudjunk, mondjuk egy apparátusi szakreferenstől, dolgozótól. Az ilyen jellegű köztes megbeszéléseket hiányoltam én” – fogalmazott Kertész Ottó a hivatal működéséről.
Budai Lóránt polgármester a januári közgyűlés során azt mondta, „ebben a nagy nyugiban egyesek éhesek lettek és elindult a belső harc.”
Valószínűleg érthette ezt arra, hogy – mivel a konfliktus a beszélgetés alapján régebbre nyúlik vissza – az alpolgármester túlterjeszkedését megakadályozni szándékozó néhány KJE-tag változtatni akart a vezetési struktúrán. „Volt egy javaslatunk, hogy nevezzünk ki még egy alpolgármestert, ez volt a gondolatunk. Tehát mi nem szerettünk volna semmi drasztikus dolgot, azt szerettük volna, hogy nevezzünk ki még egy alpolgármestert, aki egyrészt a feladatok egy részét át tudja venni, illetve be tud segíteni, másrészről pedig egyfajta ellenőrző, vagy ha úgy tetszik, fékfunkciót is beépít a dologba. Erre egyértelműen negatív volt a válasz, szó sem lehet róla, ez volt a válasz” – emlékezett vissza Bozsik. Hozzátette, attól a pillanattól kezdve, hogy kijöttek a bajaikkal a színfalak mögül, mert hosszú ideig minden konfliktust a háttérben próbáltak rendezni, egyből és nyíltan árulónak lettek bélyegezve, miközben megemlíti, egy demokráciában természetesnek kéne lennie, hogy néha egy csoportban is máshogy gondolkodnak.
Szintén megerősítést nyer, hogy a problémák nem az elmúlt hetekben kezdődtek, amikor Kertész azt mondja, már a tavalyi választás után jelezték négyszemközt, hatszemközt és egyesületi megbeszéléseken egyaránt, hogy szeretnének bizonyos dolgokban változtatni a hatékonyabb működés érdekében.
„Itt a vezetési stílusról és a hatalomgyakorlás módjáról van vita. Csak azért, mert egy csoportba tartoznak, nem az a jó működés záloga, hogy mindent eltűrnek, semmibe nem szólnak bele, nem kritizálnak, mert előbb-utóbb, ha nincsen visszajelzés bármilyen vezetőnek, elkorcsosul, eltorzul. Kell a kritika, és aki ezt nem képes elfogadni, akkor annak a város issza meg a levét” – fogalmazott a jászsági Lukácsi Katalin hitoktató, közéleti szereplő.
A fő konfliktusforrás tehát az, hogy Budai leginkább reprezentál, míg Balogh egy személyben magánál tartja a gyeplőt, különösebb kompromisszumok nélkül, amit nem tartanak egy egészséges működési rendnek.
Erre Bozsik Ferenc egy példát említett: az előző ciklusban Városgazdálkodási Bizottság elnöke volt. Elmondása szerint másfél éves elnöksége alatt többször is előfordult, hogy a bizottsági titkár arról tájékoztatta, az anyagokat csak az alpolgármester jóváhagyása után továbbíthatják neki. Így a saját bizottságának ügyeiről sem tudott teljes körűen tájékozódni, ami valóban komoly kérdéseket vet fel a döntéshozatali folyamatok átláthatóságával kapcsolatban. „Én 2023 februárja óta járok a polgármester úrhoz azzal, hogy az, amit a nagy felhatalmazás birtokában felépíteni kezdenek, kicsit ilyen autokráciára hajazó történet, az nem jó, nem felel meg, és nem érzem benne jól magam”.
Lukácsi visszaemlékezett a város közéletének egyik emlékezetes pillanatára, amikor 2023-ban egy időközi választás során a KJE jelöltjeként Budai Lóránt, illetve a képviselőjelöltek is elsöprő többséget szereztek a testületben. A választás előzményeihez hozzátartozott, hogy Gedei József, a Demokratikus Koalíció színeiben egyre szorosabb együttműködésbe kezdett a Fidesszel, végül pedig ő maga kezdeményezte az oszlatást. Lukácsi meglepő fordulatnak találja, hogy a polgármester ezúttal azt emelte ki, a Fidesz – a saját KJE-s képviselőtársaival ellentétben – már támogatja a szocialista alpolgármester tiszteletdíjának emelését.„Amikor azt hallottam Lóránttól, hogy a képviselők éhesek, hatalom- és pénzvágy hajtja őket, akkor eltört bennem valami, mert én ismerem ezeket az embereket! Tudom, hogy nem ez vezeti őket. (…) Amikor egy vezető, ráadásul egy tekintélyes támogatás melletti vezető a kritikát így eltorzítja magában és ilyen torzan értelmezi, akkor az tényleg egy intő jel arra, hogy itt cselekedni kell a köz érdekében.“
A 35 perces műsor végén egy érdekes adalék is szóba került – a KJE egyik önkormányzati képviselője, aki emellett a közmunkások egyik vezetője, az első alkalommal még tartózkodott, majd a második szavazás során, mivel először nem kapott többséget az előterjesztés, már az igen mellett döntött. Németh Péter megkérdezte a jelenlévő képviselőket a háttérről.
„Vannak a hivatalban olyan munkakörök, ahol éves hosszabbítások vannak, tehát évente kötik meg a szerződéseket, és ezt ugye mindig december végén veszik elő és kötik meg januártól december 31-ig. Az információnk szerint Bobák Zsolt ebbe a csoportba tartozott, akinek minden évben hosszabbították meg. Egészen idáig. Jelen pillanatban az az információnk, hogy egyedül Zsolté volt az, akinek csak három hónapra hosszabbították meg.”
Végezetül a jegyző, Baloghné dr. Seres Krisztina meglepő távozása is szóba került, ami hivatalosan közös megegyezéssel történt, de mint kiderült, a polgármester kezdeményezte azt. Budai azt sérelmezte, hogy a jegyző informális megbeszéléseken is részt vett más képviselőkkel. „Az ő (a jegyző – a szerk.) feje felett is rengetegszer átnyúl az alpolgármester, gyakorlatilag helyette vezeti az irodát” – mondta Bozsik, majd felidézett egy hivatali dolgozókkal történt beszélgetést: eszerint ő mondta, hogy ne aggódjanak Baloghtól, mondjanak ellent, ha kell, mert a jegyző a munkáltatójuk. Erre a válasz részükről az volt, először a jegyzőt rúgják ki, utána meg azokat, akik nem azt csinálják, amit az alpolgármester mond nekik.
A forgatókönyv első jelenete megvalósult.
Képek: Gémesi Balázs, KlikkTV (pillanatkép)
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!