A Tisza-tavi halászok egy különleges pettyes busát emeltek ki a tározó folyóvízi szakaszáról az ökológiai célú szelektív halászat során. A 31 kilogrammos halat Juhász Máté ökológiai halász és biológus fogta ki a Tisza tiszafüredi szakaszán december 14-én.
Juhász Máté a Pecaverzumnak árulta el, hogy pályafutása során még soha nem találkozott ilyen színű busával. A biológus szerint ez a pettyes busa egyedi színváltozattal rendelkezik, de nem tekinthető albínónak, mivel tartalmaz pigmenteket. Narancssárgás foltok figyelhetők meg a fején, az oldalán pedig sárgás-aranyos árnyalatok jelennek meg.
„A sárga színt okozó xantofil jelenléte és a melanin hiányának a kombinációja eredményezhette ennél a halnál az érdekes, sárgás-pirosas-rózsaszín kinézetet és a halványabb színt bizonyos testfelületeken” – fogalmazott.
Mint ismert, a halak bőrében négy fő pigmentanyag termelődik: a gyöngyházfényű guanin, a barnásfekete melanin, a vörös színért felelős eritrofill és a sárga xantofill. Genetikai rendellenességek – például mutációk – következtében előfordulhat, hogy ezek közül valamelyik színanyag túl- vagy alultermelődik, ami különleges színvariánsokat eredményezhet.
Kép: Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft.
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!