November 16-án hatodik alkalommal rendezték meg az Országos Iskolai Agressziókezelési Konferenciát a szcientológiai egyházhoz köthető Virágozz és Prosperálj Közhasznú Alapítvány szervezésében, az Út a boldogsághoz nemzetközi mozgalom részeként. Az esemény a Tolerancia Világnapján több mint 120 szakembert – intézményvezetőt, iskolapszichológust, tanárt, gyermekvédelmi szakembert – hozott össze, hogy megoldásokat találjanak az egyre súlyosbodó iskolai agresszió kezelésére.
Az eseményre Budapestről, illetve szerte az országból, köztük Jász-Nagykun-Szolnok megyéből és Erdélyből érkező résztvevők olyan témákra kerestek válaszokat, mint a bullying, az online zaklatás és azok megelőzése. Az előadók között szerepelt dr. Tápai Mária, az integratív megoldások szakértője, Novák Ferenc agressziókezelési specialista, Makó Gábor kommunikációs szakember és dr. Ökrös Tamás ügyvéd. Novák Antónia, az alapítvány elnöke, az Iskolai Elfogadás Programról és az Etikus Iskola Programról tartott előadást.
Novák Antónia elnök hangsúlyozta, hogy „mindannyiunk felelőssége fellépni az iskolai agresszió, bullying és az egyre gyakoribb internetes zaklatás ellen, melyek már nemcsak az iskolák falain belül mutatkoznak, hanem túlmutatnak azon. Ha figyelmen kívül hagyjuk ezt a problémát, annak súlyos következményei lehetnek: elszigetelődő gyermekek, romló tanulmányi eredmények és egy mérgező iskolai légkör.”
Az alapítványnak érdekes múltja van, 2019-ben egy kisebb botrányba keveredett, amikor Szentendrén, a Barcsay Jenő Általános Iskolában Az út a boldogsághoz című, L. Ron Hubbard-könyv alapján készült film dvd-jét osztogatták a gyerekeknek ajándékba. Hubbard az a kétes hírű amerikai sci-fi író, aki megalapította a szcientológiai egyházat, valamint hozzá kötődik az az idézet, hogy „Ha milliomos akarsz lenni, alapíts vallást!” Emellett a szintén a hazai szcientológusokhoz köthető Fiatalok az Emberi Jogokért és az Egy Toleránsabb Világért Alapítvány is rendszeresen megkeres oktatási intézményeket, elsősorban tanároknak szánt programokkal.
Az iskolai és online zaklatás veszélyei – a bullying a fiatalok mindennapjainak egyre gyakoribb és súlyosabb problémája. Ebbe jellemzően beletartozik a fizikai bántalmazás, verbális sértegetés, kiközösítés vagy más manipulatív viselkedési formák. Az áldozatok gyakran hosszú távú lelki sérüléseket szenvednek, amelyek tanulmányi eredményeik romlását, önbizalomhiányt és társas kapcsolataik beszűkülését eredményezhetik.
Az online térben, ahol a zaklatás határai szinte láthatatlanok, a bullying még pusztítóbb lehet. Az internet anonimitása miatt a zaklatók kevésbé érzik a tetteik következményeit. Az áldozatokra irányuló fenyegetések, hamis pletykák vagy becsmérlő tartalmak gyorsan terjednek, széles közönséget érhetnek el, ezáltal tovább mélyítve a megaláztatást.
Az iskolai és online zaklatás megelőzésében kiemelt szerepe van a szülők, pedagógusok és társak együttműködésének. Nyílt kommunikációval, érzékenyítéssel és hatékony konfliktuskezelési programok bevezetésével csökkenthető a jelenség. Az áldozatok támogatása és a zaklatók felelősségre vonása elengedhetetlen ahhoz, hogy biztonságosabb környezetet teremtsünk a fiatalok számára mind az iskolában, mind az online térben.
Kép: Virágozz és Prosperálj Közhasznú Alapítvány
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!