A védőnői szolgálat nagyon sokat tehet a családokért a mindennapok során, kezdetben a várandós anyát felkészítve, majd a gyermek megfelelő fejlődését kísérve figyelemmel. A védőnők munkája azonban nem csak az örömteli pillanatokban fontos.
Mivel részei a családok életének, ezért azt is jelezniük kell, amikor a szülők nem tudnak önállóan gondoskodni a gyermekről. A gyámügy bevonása ilyen esetben válik szükségessé.
dr. Csánits-Macsuga Melinda, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal Miskolci Járási Hivatal Gyámügyi Osztály osztályvezetője válaszolt szerkesztőségünk kérdéseire.
Milyen formában vannak kapcsolatban a védőnők a Gyámhivatallal?
A védőnők a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény rendelkezése alapján, jelzőrendszeri tagok. Mint jelzőrendszeri tag jelzési, illetve kezdeményezési kötelezettsége van a gyámhivatal felé akkor, ha gyermek veszélyeztetettségét észleli. Ezen veszélyeztetettség fennállását a családnál, az iskolában, illetve gondozatlan terhesség esetén, a várandós anyánál is észleli és ezt általában a család és gyermekjóléti szolgálat útján küldi meg a gyámhatóság részére.
A gyermek családban tartása meddig a pontig lehetséges és mi ebben a védőnő szerepe?
A gyámhatóság az eljárások során megkereséssel él a védőnők felé a gyermek egészségügyi ellátására egyéb védőnő által tapasztalt, szülő gondozására, nevelésére vonatkozó információk megadásával kapcsolatosan. A védőnő segíti, tanácsokkal látja el a szülőt azért, hogy gyermekének családban történő nevelkedését elősegítse.
Védelembe vétel elrendelése esetén a gyámhatóság olyan magatartási szabályokat írhat elő a szülőnek, melynek betartását a védőnő is ellenőrizheti. Például ilyen a gyermek státuszvizsgálatokra történő elvitele vagy a megfelelő higiénés viszonyok fenntartása. Mindaddig, amíg a gyermek testi, értelmi, érzelmi, erkölcsi fejlődését családi környezete vagy önmaga súlyosan nem veszélyezteti, addig a védőnő a gyermek családban történő maradását segítheti a folyamatos látogatásokkal, a kontroll biztosításával. Azonban, ha az ideiglenes hatályú elhelyezés vagy a nevelésbe vétel feltételei fennállnak, akkor a gyermeket szükséges kiemelni a családból. A védőnő, mint erős kontroll áll a családok mögött, ezzel segítve a gyermek figyelemmel kísérését.
Milyen minősített esetekben elkerülhetetlen a gyermek kiemelése a családból?
A legsúlyosabb eset az, ha soron kívül kell intézkedni a gyermek ideiglenes hatályú elhelyezése felől. Ha a gyermek felügyelet nélkül marad, vagy testi, értelmi, érzelmi és erkölcsi fejlődését családi környezete vagy önmaga súlyosan veszélyezteti, és emiatt azonnali elhelyezése szükséges, akkor a gyámhatóság vagy többek között akár a rendőrség is kiemelheti a gyermeket a családjából. Az ideiglenes hatályú elhelyezést megalapozó súlyos veszélyeztetettségnek minősül a gyermek olyan bántalmazása, elhanyagolása, amely életét közvetlen veszélynek teszi ki vagy testi, értelmi, érzelmi vagy erkölcsi fejlődésében jelentős és helyrehozhatatlan károsodást okozhat.
Ilyen esetben a gyermek hova kerül?
A gyermek ilyen eseteben ideiglenes gondozási helyre kerül, mely lehet nevelőszülő vagy gyermekotthon.
Van lehetősége a családnak arra, hogy a gyermek visszakerüljön hozzájuk? Mit kell ehhez tenniük?
A jogszabályi rendelkezés szerint az ideiglenes hatályú elhelyezés elrendelését követően, a gyámhatóságnak meg kell vizsgálnia, hogy a megszüntetésének van-e lehetősége. Erre abban az esetben kerülhet sor, ha a felülvizsgálat ideje alatt a szülő olyan magatartást tanúsít, mely szerint alkalmasnak mondható a gyermeke további nevelésére, gondozására, valamint azokat a körülményeket, melyek a gyermek kiemelését eredményezték, megszünteti. Ennek megvalósulását a család- és gyermekjóléti szolgálat ellenőrzi.
A családból kiemelt gyermekkel a védőnő kapcsolatban marad?
Igen. A hatóságnak a kiemelésről szóló döntéséből tájékoztatnia kell a védőnőt is.
A kötelező oltások megtagadása milyen következményekkel jár a család számára? Ez a veszélyeztetés melyik kategóriája?
A kötelező védőoltás beadásának megtagadását a 2024. szeptember 1. napján hatályba lépett módosítások szerint, különösen veszélyeztető okra utaló körülménynek tekinti a jogszabály. Itt szükséges figyelembe venni azt a tényt is, hogy a jogszabályok lehetőséget biztosítsanak arra is, hogy a törvényes képviselő mentesítési eljárást kezdeményezhet a népegészségügyi hatóság előtt, mely más hatóság hatáskörébe tartozik.
Milyen az érintettség BAZ vármegyében? Mekkora az esetszám a veszélyeztetett, de családban maradó, illetve a családból való kiemelés esetében?
Erre vonatkozóan a gyermekvédelmi és gyámügyi feladatkörben eljáró járási hivatalnak nincs információja.
Ha a szülő gondatlansága miatt meghal egy gyermek és vannak testvérei, velük mi történik? Őket kiemelik vagy a családdal maradnak?
Ez egy nagyon sokrétű kérdés. A halál tényével a gyámhatóság főként a rendőrség, a kórház útján vagy valamely jelzőrendszeri tagtól szerez tudomást. A rendőrség súlyos veszélyeztetettség esetén beutaló szervnek minősül, így ő is kiemelhetik a gyermekeket a családból. Ilyenkor a felülvizsgálat miatt érkezik a gyámhatósághoz a rendőrség döntése. A gyermekek kiemeléséről a gyermekekkel találkozó összes jelzőrendszeri tag javaslatát mérlegelve dönt a gyámhatóság. Ha nincs súlyos veszélyeztetés, mely miatt azonnali kiemelésre kerül sor, akkor is szükséges a jelzést követően annak vizsgálata, hogy a többi, családban maradó gyermek veszélyeztetettsége fennáll-e, és szükséges-e további hatósági intézkedés megtétele.
A Gyámhivatal részt vesz valamilyen formában a védőnők képzésében vagy továbbképzésében ezekre a súlyos helyzetekre való felkészítés során?
Járási szinten rendszeresen szakmaközi megbeszélések kerülnek megszervezésre, ahol jelen vannak a jelzőrendszeri tagok, és a gyámhatóság is. Ezeken a megbeszéléseken az aktuális problémák, jogszabályváltozások kerülnek átbeszélésre, ahol lehetőség nyílik arra, hogy a tapasztalatok kapcsán az együttműködés még hatékonyabb legyen.
Szerző: Csaba Beatrix
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!