Egészen siralmas állapotban van a magyar egészségügy, hiába próbálja ezt bárki is cáfolni. A magánrendelések talán jól mennek, de méregdrágák, míg Mezőhéken például már 20 éve nincs háziorvos. Ezzel rekordernek számít megyénk apró települése, de nem egyedi az eset.
A közelmúltban egy cikkben már írtunk az orvoshiányról és annak problémájáról. Ez persze nem csak Jász-Nagykun-Szolnok megyét érinti, hanem az egész országot. Megyénkben 2024. október 1-jén 59 betöltetlen háziorvosi praxis volt, ami negyedik legtöbb az országban.
Van olyan település, Mezőhék, ahol már 20 éve várnak háziorvosra, de Fegyverneken vagy Jászladányban sem jobb a helyzet – előbbin 2008 augusztusa, utóbbin 2013 novembere óta várnak a praxis betöltésére.
Az Országos Kórházi Főigazgatóság a honlapján rendszeresen frissíti a betöltetlen praxisok listáját. Ebből kiderül, hogy a legrosszabb helyzetben Borsod-Abaúj-Zemplén megye van a tartósan betöltetlen háziorvosi körzetek számával (102 darab), míg Budapest a második (86 db), Pest megye pedig a harmadik (83 db).
A betöltetlen praxis azonban nem azt jelenti, hogy nincs háziorvos, aki megvizsgálná vagy receptet írna a lakóknak. Ilyen ugyanis nem lehet. Egy másik praxisban dolgozó orvos ugyanis ilyenkor helyettesítést lát el, a hat hónapnál hosszabb ideje orvos nélküli praxis pedig már tartósan betöltetlenné minősül. Ilyenkor az önkormányzat feladata az ellátás megoldása, de ha nincs orvos, akkor a környező, működő praxisok egymás között osztják fel a körzetet.
Az is probléma, hogy nincs elég orvos, illetve a pályakezdők nem feltétlen szeretnének kistelepülésre költözni, ráadásul olyan környékre, ahol nagy a munkanélküliség aránya.
A tény azonban, hogy több településen is már több, mint tíz, vagy akár 20 éve nincs betöltve a praxis, jól jelzi, hogy a probléma régóta valós, a megoldást azonban még mindig nem sikerült rá megtalálni.
(kiemelt képünk illusztráció)
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre!