Ha szigorúan nézzük, súlyos ezreket spórol vele a bolt, de a teljes forgalmat figyelembe véve szinte elhanyagolható összeget. Azt viszont nem felejthetjük el, hogy sok kicsi sokra megy és nehéz időket élünk jelenleg, minden apróság számíthat.
Hónapokkal ezelőtt indult a trend, és ma már tényleg nem lehet nem észrevenni: országszerte éjjel-nappalik, kisboltok, nagyobb ábécék sorra kapcsolják ki az italhűtőiket, hogy így spóroljanak a villanyszámlán. A részleteket a Telex újságírója osztotta meg velünk.
A meleg (és drága) kóláért nem kárpótol, de adja magát a kérdés: vajon mennyi pénzt lehet így megfogni? Megéri ez a boltnak? Vagy ugyanolyan látszatintézkedés, mint a munkahelyi telefontöltés tiltása? Hogy pontosan mennyit spórolnak a boltok, és mennyi a vásárlói panasz, annak utánakérdeztünk, a válaszokkal hamarosan jelentkezünk.
Hogy mennyit fogyaszt egy kereskedelmi italhűtő, azt elég sok miden befolyásolja, például a mérete, az elhelyezése, hogy hány fokra van állítva, hogy amúgy milyen idő van, hogy mennyit nyitogatják, stb. Az ilyen készülékeket forgalmazó Interlevin oldala azt írja, egy nagy, 800-1000 literes, dupla üvegajtós hűtő nagyjából 7-11 KWh-t eszik naponta, induljunk ki ebből a tapasztalati adatból, annak is a közepéből, azaz napi 9 KWh-ból. Ez a legsúlyosabb rezsidémon kategóriás áramárral, bruttó 182 forinttal számolva napi 1638 forint.
De hogyan aránylik ez egy kisbolt napi forgalmához, tényleg annyira nehéz lenne kitermelni, hogy inkább a kikapcsolást választják? A magyar kiskereskedelemben 25% körüli a standard árrés, vagyis egy hűtőből egy nap kb. 6500 forintnyi terméket kell eladni, hogy az visszahozza a saját üzemeltetése árát. Az üdítők átlagos árának én most a legnagyobb éjjel-nappali kisbolt-hálózat, a Manna ABC, és az ott kapható sima Coca-Cola kiszereléseinek árát vettük: egy 0,33-as doboz 300, egy félliteres üveg 400, egy nagy, 2,25 literes üveg 800 forint.
Tehát egy ezer literes üvegajtós hűtőből el kell adni egy nap:
- 22 kis doboz kólát,
- vagy 16 kisüvegeset,
- vagy 8 nagy üvegeset,
hogy az kitermelje a saját villanyszámláját. De a megszorítások időszakában nem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy minden spórolásnak szerepe lehet abban, hogy egy egységnek ne kelljen bezárnia és talpon maradjon.