Idén szeptember végéig csaknem 270 lakás gyulladt ki Jász-Nagykun-Szolnok megyében. A lakástüzek következtében 19 ember sérült meg, többségük füstmérgezést szenvedett. Két emberen már nem lehetett segíteni. Leggyakrabban idős emberek válnak ilyen eset áldozatává, mert mire észlelik a tüzet, addigra már halálos mennyiségű füstöt lélegeztek be, számolt be az idei év statisztikájáról a katasztrófavédelem.
A tűzoltók az égő épületekből 43 embert mentettek ki. A leghosszabb beavatkozás öt órán át tartott: júliusban egy jászberényi tanyaépület, valamint a vele egybeépített nyári konyha és istálló égett. Az égő épületekhez 552 tűzoltójármű vonult. Az épületekben összesen 5.400 négyzetméternyi terület égett le.
22 alkalommal a kéményben keletkezett a tűz, de gyakori volt, hogy a konyhában, a hálóban, tárolóban, vagy a nappaliban csaptak fel a lángok. A legtöbb lakástűz elektromos problémára, nyílt láng használatára, a fűtés hibáira, főzésre, vagy dohányzásra vezethető vissza. 19 épület oltásakor gázpalackok jelenléte nehezítette a beavatkozást.
A legbiztonságosabb, ha úgy vágunk neki a fűtési szezonnak, hogy előtte egy szakember ellenőrizte a fűtőeszközünket, és egy kéményseprő megvizsgálta a kéményünket. Magánszemélyek számára ingyenes a kéményseprés, viszont a családi házakhoz előzetes időpont-egyeztetést követően megy ki a kéményseprő. Ezt a https://kemenysepres.katasztrofavedelem.hu/ oldalon, vagy a 1818-as hívószámon a 9-es és 1-es menüpontot kiválasztva lehet megtenni.
Hibás vagy szabálytalan kémény működtetése esetén kéménytűz és szén-monoxid-mérgezés következhet be. Szeptember végéig 23 szén-monoxiddal összefüggő eset miatt riasztották a tűzoltóegységeket, 3 ember szenvedett szén-monoxid-mérgezést.