Nemhogy ingyen vett részt tavaly az agrárkamara a túrkevei juhászfesztiválon, idén még a városnak adott támogatást is megcsapolták, sőt, még el is szipkáztak fizetős résztvevőket. A polgármesternek már eddig a begyében volt az agrárkamara, most ezt tetőzte be ez az új sztori.
Az agrárkamara és Túrkeve esete a Juhászfesztivállal címmel tett közzé egy esszét Sallai R. Benedek. A túrkevei polgármester a közösségi oldalon dohogta ki dühét az agrárkamarával kapcsolatban.
A polgármester, aki maga is gazdálkodó – olyannyira, hogy a felmenő is földművesek voltak – mindjárt írása elején leszögezte, hogy nem szereti az agrárkamarát.
Hozzátette, nyilván tudomásul veszi a kamara kötelező tagságát, de mint kormánypárti szervezetet, sokba nem nézi, a kötelező kamarai tagságot nagyjából ugyanúgy könyveli el, mint a kommunisták idején a kötelező tsz-tagságot.
A polgármester megjegyezte, hogy 4 éven keresztül látta az agrárkamarai irányítást végző MAGOSZ – megítélése szerint hazáját eláruló – tevékenységét a Parlamentben.
Ennek ellenére az elmúlt időszakban törekedett a kamarával történő együttműködésre is, mert városvezetőként nem a magánvéleménye képviselete az elsődleges.
Egy juhászfesztiválos incidens alapján azonban úgy ítélte meg, az erkölcsileg feloldozza az együttműködés kényszerűsége alól és az agrárkamarával való közös munkát alapvetően kérdőjelezi meg a jövőben.
És ezek után elmesélte a konkrét történetet.
Annak hátterében annyi áll, hogy múlt évben egy fillér kormányzati támogatást nem kaptak a Juhászfesztivál megszervezéséhez, ezért most azzal a reménnyel kereste fel az agrárminisztert, hogy hátha ezt méltányolva, idén egy kiemeltebb támogatást kaphatnak a rendezvény megszervezésének 30 millió forintot közelítő költségeihez.
Reményei szerint minimum 5, de akár a 10 milliós nagyságrend is felmerülhetett volna, ami ugyan sok pénz, de így is csak töredéke a megszervezés költségeinek.
A miniszteri találkozó után meg is írta kérelmét 10 millió forint támogatásra. Miután a költségek azt indokolták, hogy megpróbáljanak minél több helyet pénzért értékesíteni, emiatt azokat, akik nem fizettek korábban helypénzt, kifele szorították a programból. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara tavaly elsőként vett részt a fesztiválon, nem fizetett semmit, idén Sallai úgy gondolta, hogy idén meglesznek a részvételük nélkül is, hiszen szakmai programjaik sokasága tudja pótolni azt a hiányt, amit az ő szervezésükben nyerhetnének.
Viszont egy hónappal ezelőtt felhívta a kamarához egy közelálló, köztiszteletben álló döntéshozó és elmondta, hogy szerinte hibás döntést hozott, mert megítélése szerint akár 2-2,5 millió forinttal is támogathatta volna a rendezvény megszervezését a kamara.
Nosza, ezen felbuzdulva egy támogatási kérelmet írt az agrárkamarának, hogy tulajdonképpen ha hozzá tudnak járulni a költségekhez, szorítanak nekik helyet a rendezvényen.
Egy jó hét várakozás után az előbb említett, köztiszteletben álló döntéshozó ismét felhívta, hogy nem teljesen így gondolták a kamaránál, hanem úgy, hogy 2-2,5 millió forintot ér szakmailag az, hogy ők jelen vannak!
Ezért lett volna jó az igényeik teljesítése.
Ennek ellenére – mert alapvetően a békét és együttműködést szereti a polgármester – kérte a fő szervezési feladatokat ellátó kabinetvezetőt, hogy keressenek valahol helyet és biztosítsanak mégis részvételi helyet a kamarának.
Alig telt el újabb hét, amikor tájékoztatást kapott miniszteri döntéshozói szintről, hogy Túrkeve juhászfesztiváljára 6 millió forint támogatást szánnak.
Csakhogy most jön a bukfenc! Ebből a pénzből 2 millió forintot adjanak át az agrárkamarának, hogy részt vehessen a rendezvényen!
Vagyis nemhogy hozzátennének a 30 milliós költségvetéshez a kamara részéről, hanem elvesznek azzal, hogy a rendezvényre szánt támogatásból át kell adniuk az 1/3-át az ő részvételükre.
Sallai közölte, csalódott volt a döntés miatt, hiszen míg a 30 milliós kiadás a várost terheli, addig a kamara úgy vehet részt a rendezvényen, hogy nekik a magyar adófizetők pénzéből szinte mindent fizetnek.
Ezt a csalódottságot tetézte az, amikor megtudta a napokban, hogy olyan helyi termékértékesítők, kézművesek, akik évek óta járnak a rendezvényre és helypénzt fizetnek azért, hogy itt legyenek, most részvételüket azért mondták vissza, mert a kamara felajánlotta, hogy az ő standjukon ingyenesen vehetnek részt!
Vagyis már nemcsak annak a forrásnak az 1/3-át bukták el, amit a kormányzat a Juhászfesztiválra szánt, hanem konkrétan árusokat is, akik mindenkor a fesztivált szokták értékesebbé tenni részvételükkel amellett, hogy díjat is fizetnek a részvétel lehetőségéért.
Ráadásul a rendezvény egyik szakmai támogatója, szervezője visszalépett szervezési feladataitól, mert nem szeretne a kamara szervezésével párhuzamosan hasonló szakmai tartalmat szervezni, és vannak kiállítók, akik a kamarának nem mernek nemet mondani.
Ez hát az eset, amikor az agrárkamara felajánlja a segítségét, hogy szívesen eljönnek támogatólag – jegyezte meg sokat mondóan a város vezetője.
Ezzel együtt elmondta, amíg köze van a szervezéshez, még egyszer a maga részéről biztos nem fogja igényelni az agrárkamara részvételét.
Most tehát a juhászfesztivállal párhuzamosan lesz egy kamarai rendezvény is, saját szervezésük, saját támogatásuk van rá, de a maga részéről jó szívvel fogadni azt, ahogy ezek az események történtek, nem tudja, mert annak az elvárásnak, hogy jópofát vágjon valamihez, amihez nem megy, sajnos nem tud.
Forrás: Sallai R. Benedek Facebook
Fotó: csodalatosmagyarorszag.hu