Ez Szolnok számára is jó hír. A hallgatói kiválósági rangsorban ugyanis sikerült a legjobb ötbe kerülnie a Debreceni Egyetemnek. Több szempontot is vizsgáltak, az ELTE például van, ahol vezet, van, ahol a legjobb háromban sincs.
Bár hosszú évek óta először fordult elő, hogy nem az ELTE lett a legjobb magyar egyetem, de a hallgatói kiválósági rangsorban azonban a korábbi évekhez hasonlóan az első helyen végzett. A második helyet a BME szerezte meg, míg a harmadikat a tavaly még negyedik Semmelweis Egyetem.
A hallgatói kiválósági rangsorban az egyetemeket olyan szempontok alapján rangsorolták, mint a nappali tagozatos elsőhelyes jelentkezők száma, a felvettek pontátlaga, a nyelvvizsgával felvettek aránya, valamint a középiskolai versenyeken helyezést elért hallgatók aránya.
A nagyok előnyben
Fontos, hogy a részlistát erősen befolyásolja az első helyen jelentkezettek száma. Ebben a tekintetben idén is az ELTE lett az első 9331 fővel, ehhez képest a második helyezett BME-t csak 4372-en, míg a harmadik helyezett Semmelweist csak 2417-en írták be az első helyre. Az ELTE szintén toronymagasan az első helyen végzett a középiskolai versenyeken helyezést elérő hallgatók számában.
Azt viszont érdemes megjegyezni, hogy az ELTE a felvettek pontátlagában csak a negyedik, a nyelvvizsgával rendelkezők számában pedig csak az ötödik helyet szerezte meg.
A Corvinus idén annak ellenére csúszott ki a top 3-ból, hogy a 2024-es felvételin is náluk volt a legmagasabb (460 pont) a felvettek pontátlaga, azonban az első helyen jelentkezők között az egyetem csak a tizedik helyet (2311 fő) érte el. Ebben a tekintetben a BGE is megelőzte.
A top10-es lista a következőképpen alakult.
- 1. Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE)
- 2. Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME)
- 3. Semmelweis Egyetem (SE)
- 4. Budapesti Corvinus Egyetem (CORVINUS)
- 5. Debreceni Egyetem (DE)
- 5. Szegedi Tudományegyetem (SZTE)
- 7. Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE)
- 8. Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE)
- 9. Óbudai Egyetem
- 9. Pécsi Tudományegyetem (PTE)
Két holtverseny a TOP10-ben
A top10-ben két holtverseny is kialakult. Az ötödik helyet megosztva a Debreceni Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem kapta, így ez a két felsőoktatási intézmény lett a legjobb vidéki egyetem a hallgatói kiválósági rangsorban. Ez pedig a felvettek átlagpontszámán is meglátszik, hiszen a Debreceni Egyetemre felvett hallgatóknak átlagosan 371, míg a Szegedi Tudományegyetemre bekerülteknek átlagosan 376 pontja volt.
A másik holtverseny a kilencedik helyen alakult ki az egyébként tavalyi hatodik Pécsi Tudományegyetem és az idei top10-es újonc, Óbudai Egyetem között. Az Óbudai az első helyes jelentkezők számában a nyolcadik, míg a középiskolai versenyeken helyezést elért hallgatók számában az előkelő hatodik helyen végzett.
A felvettek átlagpontszámát tekintve idén is a Corvinus végzett az élen 460 ponttal, amit a(z)
- BME 417 ponttal
- PPKE 412 ponttal
- ELTE 409 ponttal
- Semmelweis Egyetem 405 ponttal követett.
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!