Március elején még csak tervezet volt, de borítékolhattuk, hogy valósággá válik. Jönnek a költségvetési biztosok az önkormányzatokhoz, kincstári számlára kell utalni a pénzeket, Szolnok már idén ősztől így kell, hogy működjön.
A parlament 131 igen, 44 nem szavazat és egy tartózkodás mellett elfogadta a közpénzek szabályozásával összefüggő egyes törvények, valamint a számvitelről szóló jogszabály módosítását a kormány kezdeményezésére. Az indoklás szerint a változtatás célja a helyi önkormányzatok pénzügyi-gazdasági helyzetét ellenőrző állami intézményrendszer megerősítése, valamint további, az államháztartást érintő törvények módosítása.
Kötelező a költségvetési biztos kirendelése az önkormányzatok, illetve gazdasági társaságaik súlyos, romló pénzügyi, gazdasági helyzete esetén. A költségvetési biztos jogosult a Magyar Államkincstár elnökének előzetes jóváhagyásával a fővárosi vagy vármegyei kormányhivatal, illetve az Állami Számvevőszék eljárását kezdeményezni. Ez alapján a fővárosi vagy vármegyei kormányhivatal vezetője akár a csődbiztost is kirendelheti az önkormányzathoz.
A jövőben a kincstár elnöke abban az esetben is kirendelheti a költségvetési biztost, ha azt a helyi önkormányzat képviselő-testülete felhatalmazása alapján a polgármester kéri, vagy ha az önkormányzatnak vagy annak többségi tulajdonában álló gazdasági társaságának előzetes kormányzati engedélyhez kötött működési célú adóssága keletkezik.
A változtatás a helyi önkormányzatok működéséhez, feladatellátásához ideiglenesen nem szükséges források kincstári számlára való utalását írja elő.
Ezzel a kincstári egységes számla likviditásának növelése, a központi költségvetés nettó finanszírozási igénye, valamint az államadósság csökkentése költséghatékony módon valósul meg – áll az indoklásban.
A jogszabály fokozatosan írja elő a helyi önkormányzatok működéséhez, feladatellátásához ideiglenesen nem szükséges források kincstári számlára utalását. Első lépésben 49 önkormányzat (a megyei jogú városok, a főváros és a kerületek) 2025. október 1-jével, második lépésben a fennmaradó városok 2027. január 1-jével, harmadik lépésben pedig a községek 2028. január 1-jével kerülnek a rendszerbe. (via Infostart.hu)

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!