Szolidaritási nyilatkozatot tettek közzé a gyülekezési szabadság és az LMBTQI emberek védelmében az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) munkatársai. A nyilatkozatot azért adjákki, mert számos hallgatójuk és munkatársuk érzi fenyegetve magát a “diszkriminatív, önkényes jogalkotás és megbélyegzés” által.
„Szolidaritási nyilatkozat a gyülekezési szabadság és az LMBTQI emberek védelmében” címmel indítottak petíciót az aHang platformon az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) oktatói és kutatói.
A kezdeményezésben hangsúlyozzák, egyetemi dolgozóként határozottan elutasítják az alapvető jogokat érintő korlátozásokat, és kiállnak amellett, hogy az egyetem falain belül – az intézményi autonómiára támaszkodva – minden egyetemi polgár számára garantálják a véleménynyilvánítás szabadságát és védelmet biztosítanak a gyűlöletkeltéssel szemben.
A magyar Országgyűlés március 18-án fogadta el azt a törvénymódosítást, amely a gyülekezési jog szigorításával gyakorlatilag ellehetetleníti a Pride felvonulásokat. A jogszabály alapján a jövőben tilos lesz olyan rendezvényt tartani, amely a homoszexualitást vagy a nemi identitás megváltoztatását népszerűsíti, a résztvevők és szervezők pedig akár 200 ezer forintos pénzbírsággal is sújthatók.
A módosítás nemcsak a gyülekezési jogot korlátozza, hanem lehetővé teszi, hogy a rendőrség arcfelismerő szoftvert használjon a résztvevők azonosítására. Ezt a szabályozást eredetileg a terrorizmus elleni küzdelem indokával vezették be, ám most már bármilyen szabálysértés esetén alkalmazhatóvá válik.

Jogvédő szervezetek szerint a módosítás sérti az alapvető emberi jogokat, így a véleménynyilvánítás és a gyülekezés szabadságát, valamint a diszkriminációmentességet. A Magyar Helsinki Bizottság hangsúlyozta, hogy semmilyen tudományos bizonyíték nem támasztja alá, hogy a Pride rendezvények negatív hatással lennének a gyermekek fejlődésére. A TASZ jogásza szerint a törvény célja egyértelműen az emberek elrettentése attól, hogy kiálljanak a jogegyenlőség mellett.
Sokan úgy gondolják, a Pride csak a kezdet, a hatalom pedig további, számára nem szimpatikus kezdeményezéseket és kiállásokat is ellehetetleníthet jogi szabályozással.
A petíció aláírói: Antal Tibor, Arapovics Mária, Barna Ildikó, Bátori Orsolya, Berényi Eszter Júlia, Buda Jakab Máté, Dörgő Benedek, Farkas Lilla, Fiáth Titanilla Judit, Frank Edina, Gecser Ottó Sándor, Gerő Márton, Gruber Andrea, Halmai Gábor, Heller Mária, Huszka Beáta, Joós Attila, Kállai Péter, Kovács Ágnes, Kovács Kriszta, Körtvélyesi Zsolt, Kucsera Csaba, Lendák-Kabók Karolina, Lux Ágnes, Majtényi Balázs, Máté Dorottya, Modla Zsuzsanna, Nagy Alíz, Orosz Éva, Pál Eszter, Peragovics Tamás, Rábáné Wallner Rita, Rakovics Márton, Rücz Ágnes, Ryder Andrew, Rudas Tamás, Salát Orsolya, Schweitzer András, Sik Domonkos, Sik Dorottya, Soltész Béla, Szabari Veronika, Szabó Miklós, Székely Júlia, Szentgyörgyi József, Tábor Áron, Takács Erzsébet, Takács Flóra, Tausz Katalin, Timár Krisztina, Tóth Emese, Turai Katalin Andrea, Ujlaki Anna, Wessely Anna
Az ELTE dolgozói által indított petíció IDE kattintva érhető el, április 8-a délutánjáig majdnem 900 online szignó gyűlt össze az aHang felületén.
Képek: Ivándi-Szabó Balázs/24.hu, Euronews
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!